Join Now | 
HomeAboutContact UsPrivacy & SecurityAdvertise
Soccer America DailySoccer World DailySpecial EditionAround The NetSoccer Business InsiderCollege Soccer ReporterYouth Soccer ReporterSoccer on TVSoccer America ClassifiedsGame Report
Paul Gardner: SoccerTalkSoccer America ConfidentialYouth Soccer InsiderWorld Cup Watch
RSS FeedsArchivesManage SubscriptionsSubscribe
Order Current IssueSubscribeManage My SubscriptionRenew My SubscriptionGift Subscription
My AccountJoin Now
Tournament CalendarCamps & AcademiesSoccer GlossaryClassifieds
U.S. Club Soccer Regional Champions
July 22nd, 2008 12:47AM

MOST READ

MOST COMMENTED

Regional champions have been crowned in U.S. Club Soccer's National Cup VII competition. The finals will begin Saturday in Virginia Beach, Va.

Region A

BOYS WINNERS:
Bu12 Super Group - BW Gottschee (NYE)
Bu12 Premier - FSA Soccer Plus (CT)
Bu13 Super Group - FSA Soccer Plus (CT)
Bu13 Premier - Mass Premier Soccer Crusaders (MA)
Bu14 Super Group - FC Sommers Lasers (NYE)
Bu14 Premier - Middlepath FC (NYE)
Bu15 Super Group - Soccer Plus Academy Inferno (NYE)
Bu15 Premier - Middlepath FC (NYE)
Bu16 Super Group - PSC Coppa Pele (PAE)
Bu16 Premier - PDA Scholes (NJ)
Bu17 Super Group - Match Fit Academy (NJ)
Bu17 Premier - Ramapo Valley (NYE)

GIRLS WINNERS:
Gu12 Rochester Jr. Rhinos (NYW)
Gu13 Super Group - FSA Soccer Plus Eagles (CT)
Gu13 Premier - LaGrange Freedoms (NYE)
Gu14 Super Group - Eastern FC Cheetahs (CT)
Gu14 Premier - Ottawa Fury (CND)
Gu15 Super Group - Spirit United SC (PAE)
Gu15 Premier - Eastern FC Bobcats (CT)
Gu16 Super Group - Ottawa Fury (CND)
Gu16 Premier - Rochester FC (NYW)
Gu17 Super Group - CFC United (CT)
Gu17 Premier - Ottawa Fury (CND)

Region B

BOYS WINNERS:
Boys u12 Champions - SOCCER DOMAIN (NJ)
Boys u13 Premier Champion - TAP FC BARCELONA(VA)
Boys u13 Super Group Champion - LAKE GROVE UNITED (NY)
Boys u14 Premier Champion - HACKENSACK ROYALS (NJ)
Boys u14 Super Group Champions - OLNEY RANGERS (MD)
Boys u15 Premier Champion -TBAA (TIMBERBIRCH BROADMOOR) TITANS (NJ)
Boys u15 Super Group Champion - FC COPA FORZA (NJ)
Boys u16 Premier Champion -MASS PREMIER SOCCER MPS BULLDOGS (MA)
Boys u16 Super Group Champion -CHERRY HILL FC FIREBIRDS (NJ)
Boys u17 Premier Champion - MASS PREMIER BULLDOGS (MA)
Boys u17 Super Group Champion -HOWELL SC STRYKERS (NJ)

GIRLS WINNERS:
Girls U11 Premier Champion - PDA -Clash (NJ)
Girls U12 Premier Champion - Bridgewater SA -Beat (NJ)
Girls U13 Super Group Champion - Mt. Laurel United (NJ)
Girls U13 Premier Champion - Bridgewater SA -Charge (NJ)
Girls U14 Super Group Champion - Wall SC -Wombats (NJ)
Girls U14 Premier Champion - FC Virginia -Synergy (VA)
Girls U15 Super Group Champion - New Jersey United -Twin County (NJ)
Girls U15 Premier Champion - Highland SC -Power (NJ)
Girls U16 Super Group Champion - FC Bucks -Fusion (PAE)
Girls U16 Premier Champion - Marlton -Storm (NJ)
Girls U17 Super Group Champion - PDA -Pride (NJ)
Girls U17 Premier Champion - Mass Premier Soccer-Renegades (MA)

Region C

BOYS WINNERS:
BU11 Super Group - Weston Fury 96/97 Premier (FL)
BU11 Premier - Florida Soccer Academy (FL)
BU12 Premier - Weston Fury (FL)
BU13 Super Group - South Florida Elite (FL)
BU13 Premier - Florida Soccer Academy (FL)
BU14 Super Group - South Florida Elite (FL)
BU14 Premier - Clay County (FL)
BU15 Super Group - Atlanta Silverbacks (GA)
BU15 Premier - Duval FC (FL)
BU16 Super Group - Strictly Soccer (FL)
BU16 Premier -Tallahassee United (FL)
BU17 Super Group - Miami Strike Force (FL)
BU17 Premier - United Coerver Elite (FL)

GIRLS WINNERS:
GU11 Premier - Sunrise FC (FL)
GU13 Super Group - Brentwood SC (TN)
GU13 Premier -Florida Soccer Academy (FL)
GU14 Premier -West Pines United (FL)
GU15 Premier -Jacksonville Youth Soccer (FL)
GU16 Premier -First Coast Soccer (FL)
GU17 Super Group - Countryside Lightning (FL)
GU17 Premier - FC America (FL)


Region D

BOYS WINNERS:
 Boys U12 - Premier - Sockers FC (IL)
Boys U13 - Super Group - Sockers FC (IL)
Boys U13 - Premier - North Stars (PA)
Boys U14 - Super Group - Buffalo United (NY)
Boys U15 - Super Group - St. Louis Scott Gallagher (MO)
Boys U15 - Premier - Pittsburgh Strikers (PA)
Boys U16 - Super Group - Sockers FC (IL)
Boys U16 - Premier - Columbus FC (OH)
Boys U17 - Super Group - Shattuck St. Mary's (MN)
Boys U17 - Premier - Chicago Magic North (IL)

GIRLS WINNERS:
Girls U12 - Super Group - Sockers FC (IL)
Girls U12 - Premier - PSG Michigan Gators (MI)
Girls U13 - Super Group - Sockers FC (IL)
Girls U14 - Super Group - Michigan Rush (MI)
Girls U14 - Premier - Ohio Premier (OH)
Girls U15 - Super Group - Montclair United SC (NJ)
Girls U15 - Premier - Michigan Rush (MI)
Girls U16 - Super Group - Windy City Pride (IL)
Girls U16 - Premier - Buffalo United (NY)
Girls U17 - Super Group - Chicago Magic (IL)
Girls U17 - Premier - North Stars (PA)


Region E

BOYS WINNERS:
Boys U12 Premier - South Charlotte SC (NC)
Boys U13 Premier - South Charlotte SA (NC)
Boys U15 Premier - Nova FC (VA)
Boys U17 Super Group - Great Falls (VA)
Boys U17 Premier - Twin City Youth Soccer (NC)

GIRLS WINNERS:
Girls U11 Premier - Twin City Youth Soccer (NC)
Girls U13 Premier - Twin City Youth Soccer (NC)  
Girls U14 Premier - South Charlotte SA (NC)
Girls U15 Premier - Buffalo United (NY)
Girls U17 Premier - Onslow Classic SA (NC)


Region F

BOYS WINNERS:
U11 Super Group Champion -  Paris Saint-Germain FC (CAS)
U12 Super Group Champion - Laguna Niguel SC Blue (CAS)
U13 Super Group Champion - Los Alamitos SC Vikings (CAS)
U14 Super Group Champion - Internazionale FC Inter 93 (CAS)
U15 Super Group Champion - Pateadores Blue (CAS)
U16 Super Group Champion - Stampede SC (CAS)
U17 Super Group Champion - Real Salt Lake (UT)

GIRLS WINNERS:
U12 Super Group Champion - AC Alliance (CAS)
U13 Super Group Champion - CSC Crusaders San Diego Spirit (CAS)
U14 Super Group Champion - Temecula United (CAS)
U15 Super Group Champion - Wolfpack SC Blue (CAS)
U16 Super Group Champion - Claremont Stars Gold (CAS)
U17 Super Group Champion - Wolfpack SC Blue (CAS)


Region G

BOYS WINNERS:
Boys U11 - Super Group-Juventus Sport Elite (CA)
Boys U11 - Premier- Puget Sound PSSA Rapids (WA)
Boys U12 - Super Group- Diablo FC (CA)
Boys U12 - Premier- River City Steelers (WA)
Boys U13 - Super Group- Diablo FC (CA)
Boys U13 - Premier- Spokane Elite (WA)
Boys U14 - Super Group- Los Alamitos (CA)
Boys U14 - Premier- South County Futbol (WA)
Boys U15 - Super Group- Utah Premier Blue Knights (UT)
Boys U15 - Premier- Impact USC Black (UT)
Boys U16 - Super Group- Eastside United FC (OR)
Boys U16 - Premier- Whatcom Rangers (WA)
Boys U17 - Super Group- Crossfire SC (WA)
Boys U17- Premier- River City SC Steelers (WA)

GIRLS WINNERS:
Girls U11 - Premier- Northwest Nationals (WA)
Girls U12 - Super Group- Crossfire Premier (WA)
Girls U12 - Premier- Spokane Soccer Club Elite (WA)
Girls U13 - Super Group- Federal Way United Reign (WA)
Girls U13 - Premier- North West Nationals (WA)
Girls U14 - Super Group- Dosveedanya (WA)
Girls U14 - Premier- Federal Way Reign (WA)
Girls U15 - Super Group- Bridlemile Daredevils (OR)
Girls U15 - Premier-River City Thunder (WA)
Girls U16 - Super Group- Les Bois SA Elite (ID)
Girls U17 - Super Group- Les Bois SA Elite (ID)

Region H

BOYS WINNERS:
BU11 Super Group Champion - Portugese Athletic Club United (CAN)
BU11 Premier Champion - San Luis Obispo Fire (CAS)
BU12 Super Group Champion - Milan FC Hilmar (CAN)
BU12 Premier Champion - San Luis Obispo Fire (CAS)
BU13 Super Group Champion - DeAnza Force SC (CAN)
BU13 Premier Champion - Real San Francisco (CAN)
BU14 Super Group Champion - Cal Odyssey (CAN)
BU14 Premier Champion - Davis Legacy SC (CAN)
BU15 Super Group Champion - Santa Clara Sporting FC (CAN)
BU15 Premier Champion - Lobitos Velocity (CAN)
BU16 Super Group Champion - Modesto Ajax United (CAN)
BU16 Premier Champion - Atlas Academy 91 (CAN)
BU17 Super Group Champion - Mustang SC (CAN)
BU17 Premier Champion - Stanford SC (CAN)

GIRLS WINNERS:
Girls U17 Super Group Champion - Modesto Ajax United FC (CAN)
Girls U16 Super Group Champion - Sonoma County Alliance (CAN)
Girls U15 Super Group Champion - Placer United (CAN)
Girls U14 Super Group Champion - Santa Clara Sporting(CAN)
Girls U13 Super Group Champion - San Juan SC (CAN)
Girls U12 Super Group Champion - Portuguese Athletic Club (CAN)
Girls U11 Super Group Champion - Sonoma County Alliance (CAN)
 
Girls U17 Premier Champion - Turlock United (CAN)
Girls U16 Premier Champion - Sacramento United (CAN)
Girls U15 Premier Champion - Merced United FC (CAN)
Girls U14 Premier Champion - Vallejo Strikers (CAN)
Girls U13 Premier Champion - FC Freemont (CAN)
Girls U12 Premier Champion - Castro Valley SC (CAN)
Girls U11 Premier Champion - San Luis Obispo (CAN)

Region J

BOYS WINNERS:
BU11 Premier Champion - TYSA Cachorros (TX)
BU12 Premier Champion - Houstonians FC (TX)
BU13 Premier Champion - TSC Texans (TX)
BU14 Premier Co-Champions - Houstonians FC (TX) & TFC 94 Boys (TX)
BU15 Premier Champion - Houstonians FC (TX)
BU16 Premier Co-Champions - TYSA Tigres 92 (TX) & Houstonians FC 91/92 (TX)
BU17 Premier Co-Champions - North Texas Strikers (TX) & Houstonians FC (TX)

GIRLS WINNERS:
GU11 Premier Champion - Solar Gold '97 (TX)
GU14 Premier Co-Champion - Fort Worth FC (TX) & Revolution Premier (TX)
GU15 Premier Champion - Texas Longhorns
GU16 Premier Champion - Midsouth (TN)



No comments yet.

Sign in to leave a comment. Don't have an account? Join Now




AUTHORS

ARCHIVES
FOLLOW SOCCERAMERICA

Recent Youth Soccer Reporter
D.C. United to play in U-13 Concacaf Champions League Tournament    
D.C. United will represent the USA at the U-13 Concacaf Champions League Tournament in Mexico City ...
Roster: Taliaferro trains U.S. U-16 girls in California     
The U.S. U-16 girls national team, with 21 players born in 2000 and three 2001s, are ...
Roster: U.S. U-18 girls head to Mexico City     
The U.S. U-18 girls national team's Mexico City training camp Aug. 8-16 will include games against ...
Roster: New U.S. U-18 boys compete in Nordic Cup    
U.S. Youth Futsal names 10 teams for international play    
U.S. Youth Futsal has named rosters for five boys and five girls teams, U-12 through U-18, ...
Roster: U.S. U-20 women convene in California     
Coach Michelle French has gathered a 24-player U-20 women's national team squad for a July 22-29 ...
U.S. Club Soccer: 31 champions    
Thirty-one champions were crowned at the U.S. Club Soccer National Premier Leagues (NPL) Finals and the ...
Results: ECNL National Finals     
The girls Elite Club National League (ECNL) national championship titles for U-15, U-16 and U-17 were ...
Development Academy honors include best 'style of play'    
Unique in postseason awards, the U.S. Soccer Development Academy recognizes teams for best "style of play" ...
Development Academy National Championships Results     
The Chicago Fire won the U-17/18 division while FC Dallas was crowned U-15/16 champions at the ...
>> Youth Soccer Reporter Archives