Join Now | 
HomeAboutContact UsPrivacy & SecurityAdvertise
Soccer America DailySpecial EditionAround The NetSoccer Business InsiderCollege Soccer ReporterYouth Soccer ReporterSoccer on TVSoccer America Classifieds
Paul Gardner: SoccerTalkSoccer America ConfidentialYouth Soccer InsiderWorld Cup Watch
RSS FeedsArchivesManage SubscriptionsSubscribe
Order Current IssueSubscribeManage My SubscriptionRenew My SubscriptionGift Subscription
My AccountJoin Now
Tournament CalendarCamps & AcademiesSoccer GlossaryClassifieds
U.S. Youth Soccer National Championships Schedule
July 22nd, 2008 11:51PM

MOST READ

MOST COMMENTED

Plays begins Wednesday morning in the U.S. Youth Soccer National Championships at the Burns Park Soccer Complex in North Little Rock, Ark. For all the finalists and complete schedules ...

For video on Tuesday's preparations and pre-tournament ceremonies, click here.

SCORES:
Region I Championships

Region II Championships

Region III Championships

Region IV Championships

FINALISTS:
Under 19 Boys

Region I: Freestate United
Region II: Kansas City Wizards Juniors
Region III: Solar
Region IV: Colorado Rush Nike (replaced Sereno White)

Under 18 Boys
Region I: McLean MPS FC
Region II: Shattuck-St. Mary Blue
Region III: Andromeda (2007 national champion)
Region IV: Cisco Toros

Under 17 Boys
Region I: FC Delco Hammerheads
Region II: Everest SC
Region III: Andromeda
Region IV: Diablo Valley Black Pearl

Under 16 Boys
Region I: Lower Merion Velez
Region II: Javanon
Region III: Triangle United Gold
Region IV: Real So Cal Blue
USYS National League1: Dallas Texans Red
USYS National League2: YMS Xplosion

Under 15 Boys
Region I: Boston Blast (finished second to Casa Mia Bays)
Region II: Chicago Fire Jrs. Red
Region III: Dallas Texans Red
Region IV: Valley United
USYS National League1: Casa Mia Bays (2007 national champion)
USYS National League2: Solar Red

Under 14 Boys
Region I: NJSA Gunners
Region II: Grand Rapids Crew Juniors
Region III:
SCSA Gold
Region IV: Arsenal FC

Under 19 Girls
Region I: FC Penn Strikers
Region II: Bloomfield Force (2007 national champion)
Region III: Challenge
Region IV: Slammers FC (2007 regional champion)

Under 18 Girls
Region I: FC Delco Fury II
Region II: Eclipse Select
Region III: Sting
Region IV: Colorado Rush Nike

Under 17 Girls
Region I: CRUSA FC Bucks Vipers
Region II: Eclipse Select
Region III: Dallas Texans Red
Region IV: Slammers FC

Under 16 Girls
Region I: PDA Fire
Region II: Vardar (finished second behind Eclipse Select)
Region III: Sting Royal
Region IV: So Cal Blues (2007 national champion)
USYS National League1: Eclipse Select
USYS National League2: Dallas Texans Red (2007 regional champion)

Under 15 Girls
Region I: Scorpions SC Elite
Region II: KCFC Intensity
Region III: Lonestars Red
Region IV: Slammers FC (2007 regional champion)
USYS National League1: Dallas Texans Red Dallas
USYS National League2: So Cal Blues

Under 14 Girls
Region I: FC Stars of Mass.
Region II: Toro Bravo
Region III: D'Feeters
Region IV: ARYSL San Juan Spirits

SCORES:
Wednesday, July 23
7:30 AM
U18 Boys Field 1 Andromeda (NTX) vs. Shattuck-St. Mary's (MN)
U18 Boys Field 2 Cisco Toros (AZ) vs. MPS McLean FC (VA)
U18 Girls Field 3 Colorado Rush Nike (CO) vs. FC Delco Fury II (EPA)
U18 Girls Field 4 Eclipse Select (IL) vs. Sting 90 (NTX)
U19 Boys Field 9 KC Wizards Juniors (KS) vs. Freestate United (MD)
U19 Boys Field 10 Solar (NTX) vs. Colorado Rush Nike
U14 Girls Field 11 Toro Bravo (NE) vs. FC Stars of Massachusetts (MA)
U14 Girls Field 12 D'Feeters (NTX) vs. ARYSL San Juan Spirits (CA-N)

9:30 AM
U16 Boys Field 1 Triangle United Gold (NC) vs. YMS Xplosion (EPA)
U16 Boys Field 2 Lower Merion Velez (EPA) vs. Dallas Texans Red (NTX)
U16 Boys Field 3 Real So Cal Blue (CA-S) vs. Javanon SC (KY)
U16 Girls Field 4 Sting Royal (NTX) vs. Eclipse Select (IL)
U16 Girls Field 9 Vardar (MI) vs. Dallas Texans Red
U16 Girls Field 10 PDA Fire (NJ) vs. So Cal Blues (CA-S)
U19 Girls Field 11 Slammers FC (CA-S) vs. Force Football Club 89 (MI)
U19 Girls Field 12 FC Pennsylvania Strikers (EPA) vs. Challenge 89 (STX)

11:30 AM
U15 Boys Field 1 Boston Blast (MA) vs. Baltimore Casa Mia Bays (MD)
U15 Boys Field 2 Valley United Blast Red (CA-S) vs. Solar Red (NTX)
U15 Boys Field 3 Chicago Fire Jrs. Red (IL) vs. Dallas Texans Red (NTX)
U15 Girls Field 4 Scorpions Elite (MA) vs. So Cal Blues - Dodge (CA-S)
U15 Girls Field 9 Slammers FC (CA-S) vs. Dallas Texans Red Dallas (NTX)
U15 Girls Field 10 Lonestars Red (STX) vs. KCFC Intensity (KS)
U14 Boys Field 11 Arsenal FC (CA-S) vs. SCSA Gold (NC)
U14 Boys Field 12 NJSA Gunners (NJ) vs. Grand Rapids Crew Jrs. (MI)

7:00 PM
U17 Boys Field 1 Diablo FC Black Pearl (CA-N) vs. Andromeda (NTX)
U17 Boys Field 2 FC Delco Hammerheads (EPA) vs. Everest Soccer Club (OH-N)
U17 Girls Field 3 FC Bucks Vipers (EPA) vs. Eclipse Select (IL)
U17 Girls Field 4 Dallas Texans Red (NTX) vs. Slammers FC (CA-S)

Thursday, July 24
7:30 AM
U19 Girls Field 1 Slammers FC (CA-S) vs. Challenge 89 (STX)
U19 Girls Field 2 Force Football Club (MI) vs. FC Pennsylvania Strikers (EPA)
U16 Boys Field 3 Dallas Texans Red (NTX) vs. Real So Cal Blue (CA-S)
U16 Boys Field 4 Triangle United Gold (NC) vs. Lower Merion Velez (EPA)
U16 Boys Field 9 Javanon SC (KY) vs. YMS Xplosion (EPA)
U16 Girls Field 10 Dallas Texans Red vs. PDA Fire (NJ)
U16 Girls Field 11 Sting Royal (NTX) vs. Vardar (MI
U16 Girls Field 12 So Cal Blues (CA-S) vs. Eclipse Select 91-92 (IL)

9:30 AM
U14 Boys Field 1 SCSA Gold (NC) vs. NJSA Gunners (NJ)
U14 Boys Field 2 Grand Rapids Crew Jrs. (MI) vs. Arsenal FC (CA-S)
U15 Girls Field 3 Dallas Texans Red Dallas (NTX) vs. Lonestars 93 Red (STX)
U15 Girls Field 4 Scorpions Elite (MA) vs. Slammers FC (CA-S)
U15 Girls Field 9 KCFC Intensity (KS) vs. So Cal Blues-Dodge (CA-S)
U15 Boys Field 10 Solar Red (NTX) vs. Chicago Fire Jrs. Red (IL)
U15 Boys Field 11 Boston Blast (MA) vs. Valley United Blast Red (CA-S)
U15 Boys Field 12 Dallas Texans Red (NTX) vs. Baltimore Casa Mia Bays (MD)

11:30 AM
U14 Girls Field 1 ARYSL San Juan Spirits (CAL-N) vs. FC Stars of Mass (MA)
U14 Girls Field 2 Toro Bravo (NE) vs. D'Feeters (NTX)
U19 Boys Field 3 Colorado Rush Nike (CO) vs. KC Wizards Juniors (KS)
U19 Boys Field 4 Solar (NTX) vs. Freestate United (MD)
U18 Boys Field 9 Andromeda (NTX) vs. Cisco Toros (AZ)
U18 Boys Field 10 MPS McLean FC (VA) vs. Shattuck-St. Mary's (MN)
U18 Girls Field 11 FC Delco Fury II (EPA) vs. Sting (NTX)
U18 Girls Field 12 Eclipse Select (IL) vs. Colorado Rush Nike (CO)

7:00 PM
U17 Girls Field 1 Slammers FC (CA-S) vs. FC Bucks Vipers (EPA)
U17 Girls Field 2 Eclipse Select (IL) vs. Dallas Texans Red (NTX)
U17 Boys Field 3 Diablo FC Black Pearl (CA-N) vs. FC Delco Hammerheads (EPA)
U17 Boys Field 4 Everest Soccer Club (OH-N) vs. Andromeda (NTX)

Friday, July 25
7:30 AM
U15 Boys Field 1 Valley United Blast Red (CA-S) vs. Dallas Texans Red (NTX)
U15 Boys Field 2 Boston Blast (MA) vs. Solar Red (NTX)
U15 Boys Field 3 Chicago Fire Jrs. Red (IL) vs. Baltimore Casa Mia Bays (MD)
U14 Boys Field 4 NJSA 04 Gunners (NJ) vs. Arsenal FC (CA-S)
U14 Boys Field 9 SCSA Gold (NC) vs. Grand Rapids Crew Jrs. (MI)
U15 Girls Field 10 Slammers FC (CA-S) vs. KCFC Intensity (KS)
U15 Girls Field 11 Scorpions Elite (MA) vs. Dallas Texans Red Dallas (NTX)
U15 Girls Field 12 Lonestars Red (STX) vs. So Cal Blues-Dodge (CA-S)

9:30 AM
U19 Boys Field 1 Freestate United (MD) vs. Colorado Rush Nike (CO)
U19 Boys Field 2 KC Wizards Juniors (KS) vs. Solar (NTX)
U18 Boys Field 3 MPS McLean FC (VA) vs. Andromeda (NTX)
U18 Boys Field 4 Shattuck-St. Mary's (MN) vs. Cisco Toros (AZ)
U18 Girls Field 9 Sting (NTX) vs. Colorado Rush Nike (CO)
U18 Girls Field 10 FC Delco Fury II (EPA) vs. Eclipse Select (IL)
U14 Girls Field 11 ARYSL San Juan Spirits (CA-N) vs. Toro Bravo (NE)
U14 Girls Field 12 FC Stars of Mass (MA) vs. D'Feeters (NTX)

11:30 AM
U19 Girls Field 1 FC Pennsylvania Strikers (EPA) vs. Slammers FC (CA-S)
U19 Girls Field 2 Challenge (STX) vs. Force Football Club (MI)
U16 Boys Field 3 Lower Merion Velez (EPA) vs. Javanon SC (KY)
U16 Boys Field 4 Triangle United Gold (NC) vs. Dallas Texans Red (NTX)
U16 Boys Field 9 Real So Cal Blue (CA-S) vs. YMS Xplosion (EPA)
U16 Girls Field 10 Vardar (MI) vs. So Cal Blues (CA-S)
U16 Girls Field 11 Sting Royal (NTX) vs. Dallas Texans Red
U16 Girls Field 12 PDA Fire (NJ) vs. Eclipse Select (IL)

7:00 PM
U17 Boys Field 1 Everest Soccer Club (OH-N) vs. Diablo FC Black Pearl (CA-N)
U17 Boys Field 2 Andromeda (NTX) vs. FC Delco Hammerheads (EPA)
U17 Girls Field 3 Eclipse Select (IL) vs. Slammers FC (CA-S)
U17 Girls Field 4 Dallas Texans Red (NTX) vs. FC Bucks Vipers (EPA)

Saturday, July 26
6:30 PM U14 Boys Final Field 1
6:45 PM U14 Girls Final Field 2
7:00 PM U15 Boys Final Field 3
7:15 PM U15 Girls Final Field 4

Sunday, July 27
7:30 AM U18 Boys Final Field 1
7:45 AM U18 Girls Final Field 2
8:00 AM U17 Boys Final Field 3
8:15 AM U17 Girls Final Field 4
10:00 AM U16 Girls Final Field 1
10:15 AM U16 Boys Final Field 2
10:30 AM U19 Girls Final Field 3
10:45 AM U19 Boys Final Field 4




No comments yet.

Sign in to leave a comment. Don't have an account? Join Now




AUTHORS

ARCHIVES
FOLLOW SOCCERAMERICA

Recent Youth Soccer Reporter
Super-20 League All-Tournament Team    
[AWARDS] Carmine Colasurdo, who was named the Championship Game MVP in  leading Parsippany SC to the ...
Four-on-four competition moves to Queens    
[MLS FUTBOLITO] The 12th edition of ¡MLS Futbolito!, Major League Soccer's 4-v-4 tournament, moves to Flushing ...
Two Americans are among contest winners    
[UNREAL AROUND THE WORLD] Kelsey Waller from Reno, Nev., and Peter Touros from Queens, N.Y., were ...
New national boys competition will be launched    
[BOYS CLUB CHAMPIONSHIP] A new national boys competition was launched with the formation of the 24-club ...
Lara scores four goals in FC Dallas Youth in semifinal win    
[U.S. YOUTH SOCCER] Sergio Lara scored four goals to lead FC Dallas Youth Premier to a ...
New Jersey's PDA wins first national championship    
[DEVELOPMENT ACADEMY] Brian White scored one goal and set up Ryan Peterson for the second goal ...
LA Galaxy Academy wins second U-15/16 title    
[DEVELOPMENT ACADEMY] The LA Galaxy Academy got goals from Dylan Smith and Juan Orozco to beat ...
Garcia named NPL general manager    
[U.S. CLUB SOCCER] Leo Garcia has been named the National Premier Leagues General Manager, filling a ...
Spaanstra leads Michigan Hawks to U-14 title    
[ECNL] Alexa Spaanstra's eighth goal in five games broke a 2-2 tie and give the Michigan ...
PDA completes back-to-back national championships    
[ECNL] PDA won the under-18 division at the Elite Clubs National League National Finals with a ...
>> Youth Soccer Reporter Archives