Join Now | 
HomeAboutContact UsPrivacy & SecurityAdvertise
Soccer America DailySoccer World DailySpecial EditionAround The NetSoccer Business InsiderCollege Soccer ReporterYouth Soccer ReporterSoccer on TVSoccer America ClassifiedsGame Report
Paul Gardner: SoccerTalkSoccer America ConfidentialYouth Soccer InsiderWorld Cup Watch
RSS FeedsArchivesManage SubscriptionsSubscribe
Order Current IssueSubscribeManage My SubscriptionRenew My SubscriptionGift Subscription
My AccountJoin Now
Tournament CalendarCamps & AcademiesSoccer GlossaryClassifieds
Disney's Soccer Showcase Girls Scoreboard
January 1st, 2009 8AM

MOST READ

MOST COMMENTED

There were goals galore on the opening day of play in the Under-18 Girls Showcase Wednesday at Disney's Soccer Showcase. The eight games produced an average of 4.5 goals. Virginia's Chantilly SC Netforce set the pace with a 7-3 victory over KUFC Premier Cosmos of Illinois. For all the results in the Showcase, Predator and Copa divisions ...

Under-18 Girls Showcase
Dec. 31  

Bracket A
Eclipse Select 3 Cold Spring Harbor/Huntington United 0
Davis SC Legacy 0 Clearwater Chargers 0
Bracket B
FC Milwaukee 3 RSL Florida Elite 3
Bethesda SC Sharks 2 Casa Boca Juniors 2
Bracket C
North Atlanta SA Elite 2 Minnesota Thunder Elite Blue 3
Albertson SC Fury 3 Colorado Rush Nike 1
Bracket D
Chantilly SC Netforce 7 KUFC Premier Cosmos 3
Delaware United Blue Monkeys 3 Ft. Wayne Fever Academy 1

Under-18 Girls Predator
Dec. 31  

Bracket A
San Juan Spirits 1 Central Florida United Lightning 0
Atlanta Fire United 1 Pensacola FC Lady Wolves Gold 1
Bracket B
WVUSC Vision 1 Central Florida United Real Red 1
Team Boca White 3 Collierville Lady Lobos 1
Bracket C
Birmingham United Elite 6 Team CTSA 0
CESA 2 Match Fit Celtic 2
Bracket D
Jacksonville Youth Fury Green 4 Florida Rush Nike Premier 1
TSF Academy Gunners 0 Norcross Fury Gold 1

Under-17 Girls Showcase
Dec. 31  

Bracket A
Vista Shockwave 3 Florida Rush Nike 1
Michigan Hawks 2 Freestate Phoenix 0
Bracket B
McLean MPS Dragons 1 AFC Lightning White 3
Sereno SC White 0 Sting SC 0
Bracket C
PDA Fire 3 CASL Spartan Elite 0
Albertson SC Fury 0 Texas SC Challenge 3
Bracket D
Dallas Texans Red Dallas 4 Blue Valley Stars Mallorca 0
Eclipse Select 2 Ela Elite 0

Under-17 Girls Predator Blue
Dec. 31
Bracket A
Laurel Lightning 0 FC Stars of Massachusetts 2
Space Coast United Storm 0 Tualatin Hills Neon 2
Bracket B
CRUSA FC Bucks Fusion 0 GSA Phoenix 4
FC Milwaukee Blue 0 Loudoun Red 5
Bracket C
Mount Laurel United Comets 2 Hershey Attack 3
Cincinnati United Premier Red 3 Charlotte Blue 1

Under-17 Girls Predator White
Dec. 31
Bracket A
Beadling SC Inferno 1 Triangle Futbol Navy 4
Classics Hammer FC Premier 3 Stony Brook 0
Bracket B
FC Delco Sting 6 FC Frederick Premier 1
Chicago Magic 2 Solar 0
Bracket C
YMS Premier Comets 2 Atlanta Fire United Elite 3
Woodbury Inferno 4 Colorado Storm Copa 5

Under-17 Girls Copa Blue
Dec. 31
Bracket A 
Vista Red Bull Fury 1 Mississauga Falcons 1
Mockingbird Valley White 0 Marin FC Blue 2
Bracket B
Massapequa SC Power 1 Madison 56ers SC Red 0
Birmingham United Elute 2 Sting SC Royal 0
Bracket C
Arkansas Cougars 0 North Atlanta SA 10 Elite 1
Cook Inlet Velocity 5 Weston Fury Premier 1

Under-17 Girls Copa White
Dec. 31
Bracket A
First Coast KYX Elite 1 Dallas Texans Red North 1
Lake Oswego Dynasty vs. Huntsville SC Samba
Bracket B
Virginia Rush Nike vs. J.B. Marine
Gulf Coast United Futbol vs. Columbia United FC Elite
Bracket C
Eagles SC Blues vs. Dynamo FC
FC Alliance Black vs. RSL Florida Elite

Under-16 Girls Showcase
Dec. 31

Bracket A
PDA Tsunami 0 Colorado Storm Copa 1
Cleveland FC 1 GSA Phoenix Red 2
Bracket B
Santa Rosa United Thunder 1 Kendall Soccer Coalition White 0
Spirit United SC Gaels 5 Concorde Fire Elite 3
Bracket C
FC Stars of Massachusetts 6 Lexington SC Premier 1
Sereno SC White 1 Team Boca 1
Bracket D
Dallas Texans Red Dallas 1 Eclipse Select 2
Scorpions SC Elite 3 Montclair United SC Thunderbolts 3

Under-16 Girls Predator Blue
Dec. 31
Bracket A
Novi Jaguars Michigan FC 1 CASL Spartan Elite 0
Birmingham United Elite 0 Braddock Road YC Azul 0
Bracket B
Hershey YSA Kickkats 4 San Juan SC Spirits Blue 1
Michigan Hawks 1 HBC Intense 0
Bracket C
Syosset Rough Rider Elite 1 Pride SC Predators 0
Charlotte Blue 4 FC Milwaukee Blue 2

Under-16 Girls Predator White
Dec. 31
Bracket A
Gulf Coast United FC Blue 2 Eagles SC 2
East Meadow United 1 Charlotte United Futbol Gold 0
Bracket B
Cincinnati United Premier Red 1 Minnesota Thunder Academy Elite Blue 1
HYSA Storm 1 Chantilly SC Explosion 1
Bracket C
FC Frederick 1 Mockingbird Valley SC 0
Albertson SC Fury Premier 5 FC Alliance Black 2

Under-16 Girls Copa - Blue
Dec. 31
Bracket A
Capital City Streaks vs. Challenge SC
CESA 0 Ponte Vedra Storm 5
Bracket B
Brentwood Premier 2 Ajax United Magic 1
Texas Longhorns White 3 Charleston Futbol Elite 0
Bracket C
FC Sting Killer Bees 1 Albion Hurricanes FC Blue 2
Florida Rush Nike Premier 2 Concorde Fire Black 3

Under-16 Girls Copa - White
Dec. 31
Bracket A
Melbourne Beach Tsunami 2 HC United Red 3
Match Fit Academy FC Strikers 2 Bridge FA Gold 2
Bracket B
Eden Prairie SC Premier 4 FC America Kumba 0
Sunrise Youth Soccer Fire 3 Cobb FC Lady Chiefs Gold 1
Bracket C
Clearwater Chargers 2 Norcross Fury Gold 1
Eclipse Black 2 Bethesda SC Riptide 1

Under-15 Girls Showcase
Dec. 31  

Bracket A
FC Pennsylvania Strikers 0 Laroca FC 1
CESA 0 Eclipse Select 2
Bracket B
Solar Red 2 Florida Rush Nike 2
CASL Spartan Elite Black 1 Quickstrike FC 0
Bracket C
Michigan Wolves 2 Naperville Premier Fury 0
Dallas Texans Red Dallas 0 D'Feeters 0

Under-15 Girls Predator
Dec. 31
Bracket A
Atlanta Xtreme Elite 2 Birmingham United Elite 2
FC Virginia Synergy 1 Albertson Fury 1
Bracket B
Stars SC 12 Elite 1 Baltimore Bays 6
McLean Strikers 0 Minnesota Thunder Elite Academy Blue 1
Bracket C
North Atlanta SA 12 Elite 2 Atlanta Fire United Elite 1
Chicago Magic 2 Charlotte Blue 1

Under-15 Girls Copa
Dec. 31
Bracket A
Massapequa Force 2 Concorde Fire Elite 1
Albion Hurricanes FC Blue 1 YMS Premier Fury 1
Bracket B
Lady Renegades 2 Chicago Fire Juniors Red 11 0
Oakwood SC Blue 0 Redoubt FC Black 0
Bracket C
FC Revolution Dynamo 2 Space Coast United Storm 4
Cincinnati United Premier Gold 3 South Charlotte Gold 3



No comments yet.

Sign in to leave a comment. Don't have an account? Join Now




AUTHORS

ARCHIVES
FOLLOW SOCCERAMERICA

Recent Youth Soccer Reporter
Donovan replaces injured Canouse on U-20 roster     
Midfielder Russell Canouse, who captained the USA during qualifying play, suffered an ankle injury in practice ...
Mallory Pugh named Girls Player of the Year     
Mallory Pugh of Mountain Vista High School (Highlands Ranch, Colo.) has been named 2014-15 Gatorade National ...
Roster: U.S. U-19 women gather in San Diego     
Coach Jitka Klimkova is overseeing a 24-player U.S. U-19 women's national team squad in a May ...
Jack Harrison is Boys Soccer Player of the Year    
Midfielder Jack Harrison of Berkshire School (Sheffield, Mass.) was named the 2014-15 Gatorade National Boys Soccer ...
Roster: U.S. U-17 girls head to Chula Vista     
U.S. U-17 girls national team coach B.J. Snow has named a 28-player roster for a May ...
U.S. U-18 boys split in Bosnia    
Coach Javier Perez's U.S. boys national team, captained by goalkeeper Jonathan Klinsmann, won 1-0 and lost ...
Roster: U.S. U-20 women convene in Carson     
Coach Michelle French has named a 24-player roster for a May 9-18 camp in Carson, Calif.
Roster: U.S. U-14 boys head to Croatia     
Roster: U.S. U-17s convene in New Jersey     
Coach Richie Williams has called in a 20-player squad for a May 2-11 camp at the ...
Youth soccer shakeup in South Texas    
Top youth clubs from the greater Houston, Austin and San Antonio areas will this fall begin ...
>> Youth Soccer Reporter Archives