Join Now | 
HomeAboutContact UsPrivacy & SecurityAdvertise
Soccer America DailySoccer World DailySpecial EditionAround The NetSoccer Business InsiderCollege Soccer ReporterYouth Soccer ReporterSoccer on TVSoccer America ClassifiedsGame Report
Paul Gardner: SoccerTalkSoccer America ConfidentialYouth Soccer InsiderWorld Cup Watch
RSS FeedsArchivesManage SubscriptionsSubscribe
Order Current IssueSubscribeManage My SubscriptionRenew My SubscriptionGift Subscription
My AccountJoin Now
Tournament CalendarCamps & AcademiesSoccer GlossaryClassifieds
Disney's Soccer Showcase Girls Scoreboard
January 2nd, 2009 8AM

MOST READ

MOST COMMENTED

The Ponte Vedra Storm set the pace with an 11-0 victory in under-16 play on Thursday at Disney's Soccer Showcase. The Sunrise Youth Soccer Fire won, 8-1, in other under-16 action. For all the results in the Showcase, Predator and Copa divisions ...

Under-18 Girls Showcase
Jan. 1
Bracket A
Eclipse Select 6 Clearwater Chargers 0
Cold Spring Harbor/Huntington United 0 Davis SC Legacy 1
Bracket B
FC Milwaukee 1 Casa Boca Juniors 2
Bethesda SC Sharks 0 RSL Florida Elite 2
Bracket C
Albertson SC Fury vs. Minnesota Thunder Elite Blue
North Atlanta SA Elite vs. Albertson SC Fury
Bracket D
Chantilly SC Netforce 3 Ft. Wayne Fever Academy 1
Delaware United Blue Monkeys 2 KUFC Premier Cosmos 1

Under-18 Girls Predator
Jan. 1
Bracket A
San Juan Spirits 1 Pensacola FC Lady Wolves Gold 2
Atlanta Fire United 1 Central Florida United Lightning 0
Bracket B
WVUSC Vision 2 Collierville Lady Lobos 0
Team Boca White 3 Central Florida United Real Red 1
Bracket C
Birmingham United Elite 3 Match Fit Celtic 2
CESA 4 Team CTSA 0
Bracket D
Jacksonville Youth Fury Green 1 Norcross Fury Gold 0
TSF Academy Gunners 1 Florida Nike Rush Premier 3

Under-17 Girls Showcase
Jan. 1
Bracket A
Vista Shockwave 2 Freestate Phoenix 0
Michigan Hawks 3 Florida Rush Nike 1
Bracket B
McLean MPS 2 Dragons Sting SC 1
Sereno SC White 2 AFC Lightning White 0
Bracket C
PDA Fire 2 Texas SC Challenge 2
Albertson SC Fury 0 CASL Spartan Elite 2
Bracket D
Dallas Texans Red Dallas 0 Ela Elite 0
Eclipse Select 2 Blue Valley Stars Mallorca 0

Under-17 Girls Predator Blue
Jan. 1
Bracket A
Laurel Lightning 2 Tualatin Hills Neon 3
Space Coast United Storm 1 FC Stars of Massachusetts 0
Bracket B
CRUSA FC Bucks Fusion 0 Loudoun Red 0
FC Milwaukee Blue 3 GSA Phoenix 1
Bracket C
Mount Laurel United Comets 1 Charlotte Blue 2
Cincinnati United Premier Red 0 Hershey Attack 1

Under-17 Girls Predator White
Jan. 1
Bracket A
Beadling SC Inferno 2 Stony Brook Arsenal 1
Classics Hammer FC Premier 0 Triangle Futbol Navy 0
Bracket B
FC Delco Sting 3 Solar 0
Chicago Magic 3 FC Frederick Premier 0
Bracket C
Woodbury Inferno 4 Atlanta Fire United Elite 0
YMS Premier Comets 3 Colorado Storm Copa 4

Under-17 Girls Copa Blue
Jan. 1
Bracket A
Vista Red Bull Fury 1 Marin FC Blue 2
Mockingbird Valley White 1 Mississauga Falcons 3
Bracket B
Massapequa SC Power 1 Madison 56ers SC Red 0
Birmingham United Elite 3 Sting SC Royal 1
Bracket C
Arkansas Cougars 3 Weston Fury Premier 2
Cook Inlet Velocity 2 North Atlanta SA 10 Elite 0

Under-17 Girls Copa White
Jan. 1
Bracket A
First Coast KYX Elite vs. Huntsville SC Samba
Lake Oswego Dynasty vs. Dallas Texans Red North
Bracket B
Virginia Rush Nike vs. Columbia United FC Elite
Gulf Coast United Futbol vs. J.B. Marine
Bracket C
Eagles SC Blues 0 RSL Florida Elite 0
FC Alliance Black 1 Dynamo FC 2

Under-16 Girls Showcase
Jan. 1
Bracket A
PDA Tsunami 2 GSA Phoenix Red 1
Cleveland FC 0 Colorado Storm Copa 1
Bracket B
Santa Rosa United Thunder 1 Concorde Fire Elite 1
Spirit United SC Gaels 2 Kendall Soccer Coalition White 2
Bracket C
FC Stars of Massachusetts United 3 Team Boca 0
Sereno SC White 1 Lexington SC Premier 1
Bracket D
Dallas Texans Red Dallas 1 Montclair United SC Thunderbolts 0
Scorpions SC Elite 1 Eclipse Select 1

Under-16 Girls Predator Blue
Jan. 1
Bracket A
Novi Jaguars Michigan FC 1 Braddock Road YC Azul 2
Birmingham United Elite 0 CASL Spartan Elite 1
Bracket B
Hershey YSA Kickkats 1 HBC Intense 1
Michigan Hawks 4 San Juan SC Spirits Blue 1
Bracket C
Syosset Rough Rider Elite 0 FC Milwaukee Blue 0
Charlotte Blue 1 Pride SC Predators 3

Under-16 Girls Predator White
Jan. 1
Bracket A
Gulf Coast United FC Blue 2 Charlotte United Futbol Gold 0
East Meadow United 0 Eagles SC 0
Bracket B
Cincinnati United Premier Red vs. Chantilly SC Explosion
HYSA Storm vs. Minnesota Thunder Academy Elite Blue
Bracket C
Albertson SC Fury Premier 1 Mockingbird Valley SC 2
FC Frederick vs. FC Alliance Black

Under-16 Girls Copa - Blue
Jan. 1
Bracket A
Capital City Streaks 0 Ponte Vedra Storm 11
CESA 0 Challenge SC 1
Bracket B
Brentwood Premier  3 Charleston Futbol Elite 0
Texas Longhorns White 3 Ajax United Magic 2
Bracket C
FC Sting Killer Bees 2 Concorde Fire Black 0
Florida Rush Nike Premier 0 Albion Hurricanes FC Blue 0

Under-16 Girls Copa - White
Jan. 1
Bracket A
Melbourne Beach Tsunami 2 Bridge FA Gold 1
Match Fit Academy FC Strikers 1 HC United Red 0
Bracket B
Eden Prairie SC Premier 1 Cobb FC Lady Chiefs Gold 0
Sunrise Youth Soccer Fire 8 FC America Kumba 1
Bracket C
Clearwater Chargers 3 Bethesda SC Riptide 0
Eclipse Black 0 Norcross Fury Gold 0

Under-15 Girls Showcase
Jan. 1
Bracket A
CESA 0 Laroca FC 1
FC Pennsylvania Strikers 3 Eclipse Select 2
Bracket B
Solar Red 3 Quickstrike FC 0
CASL Spartan Elite Black 5 Florida Rush Nike 0
Bracket C
Michigan Wolves 1 D'Feeters 1
Dallas Texans Red Dallas 1 Naperville Premier Fury 1

Under-15 Girls Predator
Jan. 1
Bracket A
Atlanta Xtreme Elite 1 Albertson Fury 0
FC Virginia Synergy 1 Birmingham United Elite 3
Bracket B
Stars SC 12 Elite 1 Minnesota Thunder Elite Academy Blue 2
McLean Strikers 3 Baltimore Bays 3
Bracket C
North Atlanta SA 12 Elite 1 Charlotte Blue 1
Chicago Magic 3 Atlanta Fire United Elite 1

Under-15 Girls Copa
Jan. 1
Bracket A
Massapequa Force 2 YMS Premier Fury 2
Albion Hurricanes FC Blue 2 Concorde Fire Elite 1
Bracket B
Lady Renegades 2 Redoubt FC Black 1
Oakwood SC Blue 2 Chicago Fire Juniors Red 11 0
Bracket C
FC Revolution Dynamo 4 South Charlotte Gold 0
Cincinnati United Premier 3 Gold Space Coast United Storm 0



No comments yet.

Sign in to leave a comment. Don't have an account? Join Now




AUTHORS

ARCHIVES
FOLLOW SOCCERAMERICA

Recent Youth Soccer Reporter
Mallory Pugh named Girls Player of the Year     
Mallory Pugh of Mountain Vista High School (Highlands Ranch, Colo.) has been named 2014-15 Gatorade National ...
Roster: U.S. U-19 women gather in San Diego     
Coach Jitka Klimkova is overseeing a 24-player U.S. U-19 women's national team squad in a May ...
Jack Harrison is Boys Soccer Player of the Year    
Midfielder Jack Harrison of Berkshire School (Sheffield, Mass.) was named the 2014-15 Gatorade National Boys Soccer ...
Roster: U.S. U-17 girls head to Chula Vista     
U.S. U-17 girls national team coach B.J. Snow has named a 28-player roster for a May ...
U.S. U-18 boys split in Bosnia    
Coach Javier Perez's U.S. boys national team, captained by goalkeeper Jonathan Klinsmann, won 1-0 and lost ...
Roster: U.S. U-20 women convene in Carson     
Coach Michelle French has named a 24-player roster for a May 9-18 camp in Carson, Calif.
Roster: U.S. U-14 boys head to Croatia     
Roster: U.S. U-17s convene in New Jersey     
Coach Richie Williams has called in a 20-player squad for a May 2-11 camp at the ...
Youth soccer shakeup in South Texas    
Top youth clubs from the greater Houston, Austin and San Antonio areas will this fall begin ...
U.S. U-15s beat Austria in Torneo Delle Nazioni final     
The U.S. U-15 boys national team won the Tourneo delle Nazioni with a 3-2 final win ...
>> Youth Soccer Reporter Archives