Join Now  | 
Home About Contact Us Privacy & Security Advertise
Soccer America Daily Soccer World Daily Special Edition Around The Net Soccer Business Insider College Soccer Reporter Youth Soccer Reporter Soccer on TV Soccer America Classifieds Game Report
Paul Gardner: SoccerTalk Soccer America Confidential Youth Soccer Insider World Cup Watch
RSS Feeds Archives Manage Subscriptions Subscribe
Order Current Issue Subscribe Manage My Subscription Renew My Subscription Gift Subscription
My Account Join Now
Tournament Calendar Camps & Academies Soccer Glossary Classifieds
Under-20 World Cup Results
October 5th, 2009 7:01AM
Subscribe to Soccer America Daily

MOST READ

MOST COMMENTED

The field for the round of 16 at the Under-20 World Cup is set: five teams from Europe (all but hapless England), four from Africa (all but U.S. victim Cameroon), all four from South America, two from Asia (South Korea and UAE) and only one (out of four) from Concacaf (Costa Rica). For all the results and and complete Under-20 World Cup schedule, including viewing information ...

Team-by-Team Rosters

ROUND OF 16
Oct. 5 in Cairo
#37: Spain vs. Italy, 10:25 am ET, espn360.com
Oct. 5 in Cairo
#38: Paraguay vs. South Korea, 1:55 pm ET, espn360.com
(TV: Galavision: TBA)
Oct. 6 in Ismailia
#39: Ghana vs. South Africa, 10:25 am ET, espn360.com
Oct. 6 in Cairo
#40: Egypt vs. Costa Rica, 1:55 pm ET, espn360.com
Oct. 6 in in Alexandria
#41: Hungary vs. Czech Republic, 1:55 pm ET, espn360.com
Oct. 7 in Port Said
#42: Brazil vs. Uruguay, 10:25 am ET, espn360.com
Oct. 7 in Suez
#43: Venezuela vs. UAE, 10:25 am ET, espn360.com
Oct. 7 in Suez
#44: Germany vs. Nigeria, 1:55 pm ET, ESPN2, espn360.com
(TV: Galavision: TBA)

QUARTERFINALS
Oct. 9 in Suez
#45: Winner #38 vs. Winner #39, 10:25 am ET, espn360.com
#46: Winner #37 vs. Winner #41, 1:50 pm ET, ESPN2, espn360.com
(TV: Galavision: TBA)
Oct. 10 in Cairo
#47: Winner #42 vs. Winner #44, 10:25 am ET, espn360.com
#48: Winner #43 vs. Winner #40, 1:55 pm ET, espn360.com
(TV: Galavision: TBA)

SEMIFINALS
Oct. 13 in Cairo
#49: Winner #45 vs. Winner #46, 10:20 am ET, ESPN2, espn360.com
#50: Winner #47 vs. Winner #48, 1:50 pm ET, ESPN2, espn360.com
(TV: Galavision: TBA)

THIRD-PLACE GAME
Oct. 16 in Cairo
Loser #49 vs. Loser #50, 10:55 am ET, espn360.com

FINAL

Oct. 16 in Cairo
Winner #49 vs. Winner #50, 1:50 pm ET, ESPN, espn360.com, Galavision

GROUP A
Sept. 24 in Alexandria
Egypt 4 (Afroto 30, Arafat 51, 90, Talaat 59) Trinidad & Tobago 1 (Rochford 36)
Sept. 25 in Cairo
Paraguay 0 Italy 0.
Sept. 28 in Cairo
Italy 2 (Albertazzi 39, Raggio 78) Trinidad & Tobago 1 (Clarence 67).
Egypt 1 (Afroto 38) Paraguay 2 (Santander 27, Paniagua 90).
Oct. 1 in Cairo
Trinidad & Tobago 0 Paraguay 0.
Egypt 4 (Shoukri 23, 45, Bogy 70, 80) Italy 2 (Eusepi 29, Albertazzi 53).
Final Standings: Egypt 6; Paraguay 5; Italy 4; Trinidad & Tobago 1.

GROUP B
Sept. 25 in Cairo
Venezuela 1 (Del Valle 45) Nigeria 0.
Spain 8 (Niguez 11, 15, Nsue 17, 32, Fran Merida 74, Kike 79, 86, Herrera 89) Tahiti 0.
Sept. 28 in Cairo
Spain 2 (Fran Merida 33, pen. 83) Nigeria 0.
Venezuela 8 (Rondon 4, pen. 27, 90, Velasquez 19, Rojas 72, Del Valle 78, 88, 90) Tahiti 0.
Oct. 1 in Cairo
Spain 3 (Parejo 12, Niguez pen. 2, Herrera 77) Venezuela 0.
Nigeria 5 (Nwankwo 15, Edet 24, Fatau 34, Orelesi 45, Adejo 90) Tahiti 0.
Final Standings: Spain 9 points; Venezuela 6; Nigeria 3; Tahiti 0.

GROUP C
Sept. 26 in Suez
Germany 3
(Aydilek pen. 30, Jungwirth 32, Schaffler 72) USA 0.
Cameroon 2 (Akko Effa 19, Tiko 64) South Korea 0.
Sept. 29 in Suez
South Korea 1 (Kim Min Woo 71) Germany 1 (Sukuta-Pasu 33).
USA 4 (Arguez 45, Taylor 47, Duka 66, Ownby 90 Cameroon 1 (Yaya pen. 74).
Oct. 2 in Ismailia
Germany 3 (Sukuta-Pasu 41, Aydilek 58, Holtby 70) Cameroon 0.
Oct. 2 in Suez
South Korea 3
(Kim Young-Gwon 23, Kim Bo-Kyung 42, Koo Ja-Cheol (pen.) 75) USA 0.
Final Standings: Germany 7 points; South Korea 4; USA (4-7), Cameroon (3-7) 3.

GROUP D
Sept. 26 in Ismailia
Ghana 2
(Osei 60, Adiyiah 75) Uzbekistan 1 (Karimov 47).
Uruguay 1 (Viudez 84) England 0.
Sept. 29 in Ismailia
Uruguay 3 (Lodeiro 28, Urretaviscaya 62, Garcia 83) Uzbekistan 0.
Ghana 4 (Adiyiah 38, 88, Ayew 57, Osei 82) England 0.
Oct. 2 in Ismailia
Uruguay 2 (Lodeiro 74, Hernandez 90) Ghana 2 (Rabiu 54, Osei 70).
Oct. 2 in Suez
Uzbekistan 1
(Nagaev 77) England 1 (Tchuimeni-Nimely 88).
Final Standings: Ghana (8-3), Uruguay (6-2) 7 points; Uzbekistan (2-6), England (1-6) 1.

GROUP E
Sept. 27 in Port Said
Brazil 5
(Kardec 24, 44, Giuiliano 35, Alex Teixeira 75, Boquita 89) Costa Rica 0.
Czech Republic 2 (Rabusic 50, Pekhart pen. 89) Australia 1 (Holland pen. 90).
Sept. 30 in Port Said
Costa Rica 3
(Madrigal 35, pen goal 82, Guzman 90) Australia 0.
Brazil 0 Czech Republic 0.
Oct. 3 in Alexandria
Czech Republic 3 (Chramosta 11, 86, Vosahlik 77) Costa Rica 2 (Estrada pen. 49, Martinez 61)
Oct. 3 in Port Said
Brazil 3
(Ciro 34, Costa 61, Henrique 81) Australia 1 (Mooy 14).
Final Standings: Brazil (8-1), Czech Republic (5-3) 7 points; Costa Rica 3; Australia 0.

GROUP F
Sept. 27 in Alexandria
UAE 2 (Al Kamali pen. 90, Awana 90) South Africa 2 (Erasmus 54, 72).
Honduras 3 (Martinez 35, 70, Peralta 84) Hungary 0.
Sept. 30 in Alexandria
Hungary 4 (Korcsmar 49, Koman pen. 55, Debreceni 71, Presinger 90) South Africa 0.
UAE 1 (Khalil 41) Honduras 0.
Oct. 3 in Alexandria
Hungary 2 (Nemeth 19, Koman 23) UAE 0.
Oct. 3 in Port Said
South Africa 2 (Jali 31, Khumalo 46) Honduras 0.
Final Standings: Hungary 6 points; UAE (3-4); South Africa (4-6) 4; Honduras 3.


No comments yet.

Sign in to leave a comment. Don't have an account? Join Now




AUTHORS

ARCHIVES
FOLLOW SOCCERAMERICA

Recent Soccer America Daily
Video Pick: U.S. beach keeper scores twice    
When the USA fell, 6-4, to Panama in the quarterfinals of the Concacaf Beach Soccer Championship, ...
Video Pick: How Bayern beat HSV 8-0    
For the second time in two years, Hamburg SV fell, 8-0, in to Bayern in the ...
MLS Business: Crew makes Acura jersey sponsor    
Columbus Crew SC and Acura reached three-year sponsorship agreement making Acura the MLS club's jersey sponsor. ...
MLS Preseason: Saturday Results    
Preseason came to an end this weekend. Most teams on Saturday fielded what will be close ...
Sebastian Saucedo strikes twice as U.S. U-20s advance     
The USA moved into the second stage of the men's Concacaf U-20 Championship with a 4-1 ...
Roster: U.S. U-23 women head to Spain    
The U.S. U-23 women's national team will play Japan (March 2), England (March 4) and Norway ...
USWNT: No Klingenberg, no A-Rod for SheBelieves Cup    
U.S. women's national team head coach Jill Ellis has named the 23-player roster for the 2017 ...
Report: UCL headed to Turner and Univision in 2018    
Turner Sports and Univision have snatched the U.S. media rights to the UEFA Champions League away ...
U.S. Soccer: U-17 and U-20 women's coaches to be replaced    
B.J. Snow is no longer U.S. U-17 girls national team coach and Michelle French is out ...
U.S. Abroad: Johnson's M'Gladbach pulls miracle comeback    
Fabian Johnson came off the bench for Borussia Moenchengladbach as it came back from 2-0 down ...
>> Soccer America Daily Archives