Join Now | 
HomeAboutContact UsPrivacy & SecurityAdvertise
Soccer America DailySpecial EditionAround The NetSoccer Business InsiderCollege Soccer ReporterYouth Soccer ReporterSoccer on TVSoccer America Classifieds
Paul Gardner: SoccerTalkSoccer America ConfidentialYouth Soccer InsiderWorld Cup Watch
RSS FeedsArchivesManage SubscriptionsSubscribe
Order Current IssueSubscribeManage My SubscriptionRenew My SubscriptionGift Subscription
My AccountJoin Now
Tournament CalendarCamps & AcademiesSoccer GlossaryClassifieds
ODP Championship Rosters
March 10th, 2010 3:37AM

MOST READ
TAGS:  youth boys, youth girls

MOST COMMENTED

[US YOUTH SOCCER] The US Youth Soccer ODP Championships for boys and girls 1993 and 1994 teams will be played Friday and Sunday at Reach 11 Sports Complex in Phoenix. For all the rosters ...
 
National Qualifiers
1993 Girls Teams: Eastern Pennsylvania, Missouri, Georgia, Colorado
1993 Boys Teams: Pennsylvania West, Minnesota, Georgia, California South
1994 Girls Teams: New Jersey, Michigan, North Texas, California South
1994 Boys Teams: Eastern New York, Iowa, North Carolina, California South

1993 Boys Rosters
Region I - Pennsylvania West
No. First Last City State Club
11 Zachary Batteer Pittsburgh PA Beadling
12 Ryan Mathew Byers Scottdale PA Beadling
2 Franklin Patrick Gregg Pittsburgh PA Century V
18 Gabriel Hrecznyj DuBois PA Century V
4 Mitchel Kavlick Erie PA Century V
3 Drew Klingenberg Gibsonia PA Stars United
6 Djeli Kouyate Pittsburgh PA Century V
10 Grant Kovac Allison Park PA N/A
17 Mark Leibensperger Gibsonia PA Stars United
1 Michael John Lucas Pittsburgh PA Stars United
5 Ryan Thomas Mershimer Cranberry Twp PA N/A
14 Noah Rosen Pittsburgh PA Beadling
8 Justin Michael Santoro Cranberry Twp PA Stars United
9 Jesse Raymond Scheirer Venetia PA Allegheny Force
7 David Eric Sokol Lower Burrell PA Stars United
15 Joshua Ryan Turnley Beaver PA Century V
13 Matt Venanzi Peters Twp PA Beadling
16 John Michael Wilkie Harrison City PA Allegheny Force

Region II - Minnesota
No. First Last City State Club
GK1 Alexander Elvidge Bloomington MN n/a
GK2 Dominic Running Eagan MN n/a
3 Mohamed(Rj) Alowonle Cottage Grove MN n/a
4 Eli Bjerk Stillwater MN n/a
5 Benjamin Cherrey Woodbury MN n/a
6 Tyler Dixon St. Paul MN n/a
7 Michael Eigenmann Plymouth MN n/a
8 Cole Erickson Bloomington MN n/a
9 Mark Gormley, III Minneapolis MN n/a
10 Isaac Kannah Plymouth MN n/a
11 Ebenezer Mengistu Cottage Grove MN n/a
12 Eric Miller Woodbury MN n/a
13 Adam Mohamed Mankato MN n/a
14 Eddosa Muhamed Ramsey MN n/a
15 Andrew Rorick N. Mankato MN n/a
16 Devin Tomson-Moylan St. Paul MN n/a
17 Christopher Wiah Minneapolis MN n/a
18 David Zalk Maplewood MN n/a

Region III - Georgia
No. First Name Last Name City State Club
14 Khalil Anderson Decatur GA North Atlanta SA '11 Elite
9 Dominic Bonilla Lawrenceville GA Gwinnett SA Phoenix Red
15 Connor Davis Alpharetta GA Alpharetta Ambush
13 Jeffrey Degen Jr. Alpharetta GA Alpharetta Ambush
4 Myles Englis N/A GA Cobb FC
1 Jack Falle Lilburn GA Gwinnett SA Phoenix Red
11 Thomas Kilgore Atlanta GA North Atlanta SA '11 Elite
2 Zachary Liles Cumming GA Cobb FC
3 Cameron Magoon Roswell GA North Atlanta SA '11 Elite
8 Kevin Osorio Marietta GA North Atlanta SA '11 Elite
10 Chase Park Peachtree City GA Gwinnett SA Phoenix Red
20 Mitchell Parks Atlanta GA Alpharetta Ambush
7 Seth Prieto Marietta GA North Atlanta SA '11 Elite
12 Iain Smith Suwanee GA Gwinnett SA Phoenix Red
17 Adam Stroup Macon GA Alpharetta Ambush
6 Justin Weimer Mableton GA Gwinnett SA Phoenix Red
5 Connor Yeaney Marietta GA Gwinnett SA Phoenix Red
19 Walker Zimmerman Lawrenceville GA Gwinnett SA Phoenix Red

Region IV - California South
No. First Name Last Name City State Club
3 Oscar Alba Anaheim CA Chelsea
13 Austin Burke Westminster CA Cypress FC
1 Richard Burns Long Beach CA So Cal Brigade
10 Lucas Dall'Orso Lake Forest CA West Coast
17 Ryan Felix Corona CA West Coast
8 Nicholas Garcia Ventura CA Eagles
12 Juan Gutierrez Santa Ana CA West Coast
18 Ricardo Gutierrez Tustin CA West Coast
4 Fernando Hernandez Oxnard CA Eagles
11 Erik Macke Trabuco Canyon CA United Futbol Club
5 Eduardo Oliva Landera Ranch CA Slammers
15 Steve Palacios San Clemente CA United Futbol Club
6 Tyler Perez Santee CA Notts Forrest
9 Alfredo Rodriguez Chula Vista CA Aztecs FC
16 Edgar Rodriguez Oxnard CA Oxnard Pal
19 Blake Steele Camarillo CA Real So Cal
0 Tenzer Jacob Pacific Palisades CA Central Coast Blue
7 Connor Wilkinson Coto De Caza CA West Coast

1994 Boys Rosters
Region I - Eastern New York
No. First Last City State Club
8 Yasar Akbas Astoria NY Kosmos
4 Bryan Balladares Woodside NY Downtown United
10 Daniel Bedoya East Elmhurst NY Auburndale
25 Gregory Betty Jr. Valley Stream NY Valley Stram
15 Daniel Castro East Elmhurst NY Bayside
20 Carlos Cifuentes Elmhurst NY Met Oval
19 Samuel Durkot Centereach NY Commack
23 Jason Gonzalez Woodside NY Bayside
12 Enrique Hidalgo Flushing NY Bayside
7 Gianpaolo Lisena New Hyde Park NY Lake Grove
22 Connor Nealis Massapequa NY Massapequa
27 Jason Orban Manorville NY Stony Brook
5 Sean Sepe West Islip NY Commack
18 Daryl Shippy Valley Stream NY Valley Stream
21 Fermin Sorto Bellmore NY Westbury
16 Matthew Tamburello Commack NY Commack
13 Lucas Vazquez Huntington Station NY Smithtown
3 Franky Villegas Hempstead NY Hempstead

Region II - Iowa
No. First Last City State Club
2 Austin Bergstrom Cedar Rapids IA CRSA/HSC Premier
GK Patrick Bunting Ankeny IA CRSA/HSC Premier
3 Tyler Chavez Iowa City IA CRSA/HSC Premier
4 Gabriel Christianson Cedar Rapids IA CRSA/HSC Premier
5 Joshua Dicken Johnston IA JUSC Premier
6 Juan Carlos Espinal Muscatine IA MSC Pumas
7 Isaac Eyman Casey Iowa City IA ICASC Shockwave
8 Chad Gilmer Cedar Rapids IA CRSA/HSC Premier
9 Muengnenshime Goshit Iowa City IA ISC Galaxy
10 Ryan Hall Tiffin IA ISC Galaxy
11 Ethan Holmes Iowa City IA ISC Galaxy
12 Alexander Hudson Clive IA WDMSC Arsenal
13 Danton Irelan Ottumwa IA CRSA/HSC Premier
14 Paris Martins North Liberty IA ISC Fire Blue
15 Austin Reutzel Swisher IA ISC Galaxy
16 Konnor Tranoris West Des Moines IA CRSA/HSC Premier
17 Jonah Waldron Adel IA WDMSC United
18 Quint Wickett Bettendorf IA ISC Galaxy

Region III - North Carolina
No. First Last City State Club
2 Rodney Anderson, Jr. Fayetteville NC Fayetteville SC
3 Jason Andrejchak Matthews NC Charlotte SA
4 Noah DeAngelo Burlington NC Jamestown YL
5 Dylan Ejlali Raleigh NC CASL
6 Erik Esposto Cary NC Triangle United
7 Ryan Fine Charlotte NC Charlotte United
8 Timothy Floyd Wake Forest NC Triangle United
9 James Goulden Southern Pines NC Sandhills Celtic
0 Christian Hansen New Bern NC Onslow Classic
10 Griffin Heffner Wendell NC CASL
11 Chandler Johnson Conover NC Asheville Buncombe YSA
12 Nicholas Kachulis Weddington NC Charlotte SA
13 John Kendall Charlotte NC Charlotte United
1 Everett McCord Raleigh NC CASL
14 Marcus McPhun Raleigh NC Triangle United
15 William Moore Cary NC CASL
16 Matthew Tysinger Wilmington NC Cape Fear
17 Garrett Van Nutt Martinsville VA Jamestown YL

Region IV - California South
No. First Last City State Club
12 Antunez Christopher Perris CA LAFC
0 Brown Ricky Laguna Hills CA West Coast
14 Casas Emilio Santa Ana CA West Coast
8 Damian Richard Chula Vista CA Aztecs FC
10 Dhillon Justin Rancho Santa Margarita CA West Coast
2 Diaz Alberto Chula Vista CA Aztecs FC
13 Gomez Cristinan Costa Mesa CA West Coast
7 Hegardt Jared Fallbrook CA Notts Forrest
3 Hernandez Ivan Lake Elsinore CA LAFC
16 Lopez Diego West Covina CA West Coast
19 McBean Jack Newport Beach CA Slammers
6 Merlo Jose San Marcos CA Albion
11 Navarro Luis Bakersfield CA Central Coast Blues
15 Perez Alejandro Garden Grove CA West coast
17 Reyes Vincent West Covina CA LAFC
18 Tilley Matthew Irvine CA West Coast
9 Velasquez Angel Bakersfield CA Central Coast Blues
1 Webb Colin San Diego CA Albion

1993 Girls
Region I - Eastern Pennsylvania
No. First Last City State Club
- Emily Armstrong Collegeville PA FC Penn
- Elissabeth Berdini Riegelsville PA FC Bucks
- Kelly Boyce Feasterville PA FC Penn
- Tricia Clark Dillsburg PA HYSA
- Lauren D'Amico Hummelstown PA HYSA
- Gina DiTaranto Wallingford PA Penn Strikers
- Caitlin Forte Selbyville PA Penn Fusion
- Caitlin Fox Hummelstown PA Lower Dauphin
- Stephanie Gaudette Tobyhanna PA United Grifos
- Allegra Gray West Chester PA Penn Fusion
- Ali Herman Villanova PA FC Delco
- Lindsey Jones Newtown PA YMS
- Kelly Kerrigan Downingtown PA FC Penn
- Alicia Mirando Mechanicsburg PA Lower Dauphin
- Casey Morrison York PA Penn Fusion
- Megan Poiesz Chalfont PA PA Rush
- Morgan Popko Phoenixville PA PC Penn
- Brittany Stanko Glenmore PA Penn Fusion

Region II - Missouri
No. First Last City State Club
GK 1 Caroline Stanley Kansas City MO KCFC Intensity
GK 2 Nina Tzianos St. Louis MO Vardar
3 Abigail Angevine Wildwood MO JB Marine
4 Elizabeth Bumb Kirkwood MO St. Louis Scott Gallagher
5 Maddy Bush St. Louis MO St. Louis Scott Gallagher
6 Kelsey Fouch St. Charles MO St. Louis Scott Gallagher
7 Allison Gochenour Lee's Summit MO KCFC Intensity
8 Kelsey Goff Liberty MO KCFC Intensity
9 Shea Groom Liberty MO KCFC Intensity
10 Maritza Hayes O'Fallon MO St. Louis Scott Gallagher Navy
11 Molly Huber Des Peres MO St. Louis Scott Gallagher Utd
12 Delaney Kiely Liberty MO KCFC Intensity
13 Charlotte Martin St. Louis MO St. Louis Scott Gallagher
14 Allie Stephenson Lee's Summit MO KC Select
15 Andrea Strebler St. Louis MO JB Marine
16 Taylor Sutton Ballwin MO Tony Glavin SC
17 Jenna Turner Kansas City MO KC Select
18 Jordan Woolums Chesterfield MO St. Louis Scott Gallagher

Region III - Georgia
No. First Last City State Club
3 Sarah Daane Newman GA GSA 93 Phoenix Red
4 Jordan Draughon Loganville GA GSA 93 Phoenix Red
5 Erin Falk Duluth GA 93 Norcross Fury Gold
6 Bryana Gold Atlanta GA GSA 93 Phoenix Red
7 Cherrelle Jarrett Lilburn GA GSA 93 Phoenix Red
8 Megan Justusson Acworth GA Cobb FC 93 Lady Chiefs
9 Emily Kubal Dacula GA GSA 93 Phoenix Red
1 Tessa Lukens Buford GA Atlanta Fire United 94 Elite
10 Abby Lutzenkirchen Marietta GA North Atlanta SA 12 Elite II
11 Iyana Moore Marietta GA North Atlanta SA 12 Elite II
12 Tess Patton Gainesville GA GSA 93 Phoenix Red
13 Brittney Reed Dallas GA North Atlanta SA 12 Elite II
14 Taylor Russell Marietta GA North Atlanta SA 10 Elite
2 Alysa Scott Marietta GA North Atlanta SA 12 Elite II
15 Anna Shea Rome GA Cobb FC 93 Lady Chiefs
16 Cara Smith Evans GA GSA 93 Phoenix Red
17 Emily Sonnett Marietta GA North Atlanta SA 12 Elite II
18 Cheyna Williams Hampton GA ASA Xtreme 94 Elite

Region IV - Colorado
No. First Last City State Club
1 GK Andi Tostanoski Colorado Springs CO Colorado Pride
2 Sade Akindele Thornton CO Boulder Force
3 Carly Bolyard Louisville CO Fort Collins Arsenal
4 Christy Cooper Littleton CO Real Colorado
5 Sara Feder Greenwood Village CO Colorado Storm
6 Francesca Garzelloni Parker CO Colorado Storm
7 Caitlin Higgins Boulder CO Boulder Force
8 Darcy Jerman Colorado Springs CO Colorado Pride
9 Janelle Lincks Thornton CO Real Colorado
10 Erica Meier Longmont CO Fort Collins Arsenal
11 Kaitlyn Miller Longmont CO Boulder Force
12 Janelle Morgan Lakewood CO Colorado Storm
13 Catherine Parchinski Colorado Springs CO Colorado Pride
14 Sarah Schweiss Monument CO Colorado Pride
15 Megan Speed Fort Collins CO Fort Collins Arsenal
16 Kaeli Vandersluis Colorado Springs CO Colorado Pride
17 Koree Willer Fort Collins CO Fort Collins Arsenal
18 GK Mackenzie Viktor Fort Collins CO Fort Collins Arsenal

1994 Girls Rosters
Region I - New Jersey
No. First Last City State Club
4 Gabriella Carbone East Brunswick NJ CNJSB Mustangs
16 Caroline Chagares Wyckoff NJ PDA Slammers
17 Gabriella Galanti Howell NJ Montclair Thunderbolts
23 Madison Kenny Toms River NJ PDA Slammers
5 Andie Lakin Wayne NJ Real NJ Power
28 Bree Livingston South Riover NJ PDA Slammers
24 Meghan MacDonald Glen Ridge NJ PDA Slammers
1GK Jillian McVicker Metuchen NJ N/A
27 Natasha Ntone-Kouo East Brunswick NJ PDA Slammers
21 Brittany Ratcliffe Williamstown NJ FC Penn
22 Loren Reilley Woodstown NJ Wall Wombats
25 Arienne Reilley Woodstown NJ Wall Wombats
8 Elise Romano Basking Ridge NJ Arsenal World Class Fury
10 Brittany Saucier Hainesport NJ Mt Laurel
12 Bridget Skinner Middletown NJ NJ Elite
26 Madison Tiernan Voorhees NJ MLU Crush
00GK Carlie Till Butler NJ Arsenal
13 Nicole Varela Moorestown NJ Mt Laurel

Region II - Michigan
No. First Last City State Club
2 Jennifer Fichera Ann Arbor MI Michigan Hawks
3 Alexandra Gjonaj Novi MI Michigan Hawks
4 Summer Green Milford MI Michigan Hawks
5 Leah Haidar Dearborn Heights MI Michigan Hawks
0 GK Madelyn Haustein Novi MI Novi Jaguars
6 Sarah Kovan Okemos MI Michigan Hawks
7 Lindsey Lee Midland MI Vardar Michigan
8 Monika Lee Shelby Twp. MI Michigan Hawks
9 Rachel Marble Midland MI Michigan Hawks
10 Kassidy Mikula Washington MI Michigan Hawks
11 Katie Nummer Bloomfield Hills MI Michigan Hawks
12 Taylore Peterson Portage MI Michigan Hawks
13 Casey Shauman Portage MI Gators FC
1 GK Sarah Silvasi Dexter MI Michigan Hawks
14 Shauna Stadelmaier Midland MI Vardar North
15 Mallory Weber Novi MI Michigan Rush
16 Bria West West Olive MI Chicago Fire Jrs. - Michigan
17 Katherine Wooley Dearborn MI Michigan Hawks

Region III - North Texas
No. First Last City State Club
4 Kelsey Bass Dallas TX Dallas Texans 94G Red
3 Antionette Bennett Arlington TX Dallas Texans 94G Red
0 Cameron Carter Waco TX Revolution Premier 95
7 Julia Dyche Southlake TX Dallas Texans 95G Red
18 Amanda Elertson McKinney TX Dallas Texans 94G Red
11 Kelsey Gorney Carrollton TX Dallas Texans 95G Red
5 Sophie Groff Grapevine TX Dallas Texans 95G Red
12 Amber Haggerty Mesquite TX Dallas Texans 95G Red
17 Jasmine Hart Haltom City TX Dallas Texans 95G Red
1 Ashton Hierholzer Heath TX Dallas Texans 95G Red
16 Taylor Jackson Plano TX Dallas Texans 95G Red
10 Jana Jeffrey Richardson TX Dallas Texans 93G Red
8 Samantha Keane Keller TX Dallas Texans 95G Red
6 Makenzie Koch Mansfield TX Dallas Texans 94G Red
9 Shelby Soldat Rockwall TX Dallas Texans 94G Red
15 Chestley Strother Whitehouse TX Sting East Texas 94GC
2 Sara Watson Flower Mound TX Dallas Texans 94G Red

Region IV - California South
No. First Last City State Club
3 Aubrey Baker Foothill Ranch CA Slammers
6 Alina Cheatham Garden Grove CA Legends
4 Rachel Conners Camarillo CA Real So Cal
2 Angelisa Cortez Westminster CA Slammers
0 Sarah Cox Newport Beach CA Slammers
10 Megan Crosson Costa Mesa CA So Cal Blues
14 Makenzy Doniak Chino Hills CA Slammers
11 Jamie Fink Calabasas CA Real So Cal
12 Kaitlyn Johnson Monrovia CA Arsenal
13 Kodi Lavrusky Yucaipa CA Legends
9 Erica Leal Carlsbad CA Surf
17 Regina Manneh San Diego CA Surf
1 Casandra Sternbach Calabasas CA Real So Cal
16 Kelsey Texeira Riverside CA So Cal Blues
8 Maya Theuer San Diego CA Surf
7 Danielle Weatherholt Capistrano Beach CA So Cal Blues
5 Samantha Witteman Redondo Beach CA So Bay Force
15 Sydney Zuccolotto Laguna Niguel CA So Cal Blues



0 comments
  1. Robert Robertson
    commented on: March 10, 2010 at 8:36 p.m.
    the roster for u14g is inaccurate in several respects.

  1. Robert Robertson
    commented on: March 10, 2010 at 8:37 p.m.
    region 1


Sign in to leave a comment. Don't have an account? Join Now




AUTHORS

ARCHIVES
FOLLOW SOCCERAMERICA

Recent Youth Soccer Reporter
New Jersey's PDA wins first national championship    
[DEVELOPMENT ACADEMY] Brian White scored one goal and set up Ryan Peterson for the second goal ...
LA Galaxy Academy wins second U-15/16 title    
[DEVELOPMENT ACADEMY] The LA Galaxy Academy got goals from Dylan Smith and Juan Orozco to beat ...
Garcia named NPL general manager    
[U.S. CLUB SOCCER] Leo Garcia has been named the National Premier Leagues General Manager, filling a ...
Spaanstra leads Michigan Hawks to U-14 title    
[ECNL] Alexa Spaanstra's eighth goal in five games broke a 2-2 tie and give the Michigan ...
PDA completes back-to-back national championships    
[ECNL] PDA won the under-18 division at the Elite Clubs National League National Finals with a ...
NSCAA Final Girls Spring High School Top 20    
[RANKINGS] Hough High School, which won its second North Carolina 4A girls championship in three years, ...
NSCAA Final Boys Spring High School Top 20    
[RANKINGS] McIntosh, winner of its second straight Georgia 5A title, is the No. 1 team in ...
Shattuck-Saint Mary's edges past Red Bulls    
[DEVELOPMENT ACADEMY] Shattuck-Saint Mary's Soccer Academy, which fell to the New York Red Bulls in last ...
U.S. under-17 women's national team roster    
[CHULA VISTA CAMP] A new cycle begins for the U.S. under-17 women's national team as Coach ...
Eddie Lewis takes team to Lisbon    
[USA UNDER-18 MEN] Former U.S. World Cup midfielder Eddie Lewis is guiding the U.S. under-18 men's ...
>> Youth Soccer Reporter Archives