Join Now | 
HomeAboutContact UsPrivacy & SecurityAdvertise
Soccer America DailySpecial EditionAround The NetSoccer Business InsiderCollege Soccer ReporterYouth Soccer ReporterSoccer on TVSoccer America Classifieds
Paul Gardner: SoccerTalkSoccer America ConfidentialYouth Soccer InsiderWorld Cup Watch
RSS FeedsArchivesManage SubscriptionsSubscribe
Order Current IssueSubscribeManage My SubscriptionRenew My SubscriptionGift Subscription
My AccountJoin Now
Tournament CalendarCamps & AcademiesSoccer GlossaryClassifieds
SOCCER AMERICA Premier Tournaments: Champions (March 17-27)
March 28th, 2006 12:41PM

MOST READ


Border Battle
March 18-19
Missouri

Under 17/18 Boys
KCFC Alliance Rideout 3 Futura Elite 2
(KCFC Alliance Rideout wins on penalties.)
Under 16 Boys
St. Louis SC Blue 2 Lou Fusz 1
Under 15 Boys
CRSA 3 Futura Force 2
Under 14 Boys
KCFC Alliance Rideout 13 EFC Attack 1
Under 14 Girls
J.B. Marine 3 Southern Illinois United 1

Clovis Odyssey
March 18-19
California

Under 14 Boys
Fresno Diablos 2 Cavitt Acad. Boca Jr. Blue 1
Under 16 Girls
Odyssey Fusion 2 South Valley United 0

CSA Diadora Blues City Blowout
March 17-19
Tennessee

Under 16/17 Boys Gold
Milwaukee SC 2 SMSC Earthquakes 0
Under 15 Boys Gold
Lou Fusz 1 Metro Strikers SC 0
Under 14 Boys Gold
JYSA Storm SC 2 FC America 0
Under 17 Girls Gold
Amarillo High Plains Drifters 4 Memphis Falcons 1
Under 15 Girls Gold
1st. CSA Lady Lobos; 2nd. FC Puma
Under 14 Girls Gold
1st. CSA Lady Lobos; 2nd. St. Francis Elite

Dynamo Round Robin
March 17-19
Indiana

Under 17/18 Girls Red
1st. Ohio Galaxies Elite; 2nd. Ft. Wayne Fever
Under 17 Girls Red
1st. Dynamo; 2nd. Eagan Big Dawgs
Under 16 Girls Red
1st. Dynamo; 2nd. Pride Premier
Under 15 Girls Red
1st. Westside United Fury; 2nd. NK United Red
Under 14 Girls Red
1st. Windy City Pride; 2nd. CIS-Knockouts

Freestate Soccer Spring Breakout
March 18-19
Maryland

Under 19 Boys Potomac
STM SC Tigers 1 Nashoba United 0
Under 17 Boys Potomac
Kosmos BW 2 PA Classics Green 1
Under 16 Boys Potomac
BC United Fusion Black 3 Rochester FC 0
Under 15 Boys Potomac
BC United Fusion Black 3 Freestate Blazers 1
Under 14 Boys Potomac
Freestate Titans 4 BC United Fusion 0
Under 19 Girls Potomac
Freestate Vipers 2 FC Somers Strikers 0
Under 16 Girls Potomac
Reston FC United 2 Wall Strikers 1
Under 15 Girls Potomac
Calvert Cobras 3 Blackhawks SC Talons 1
Under 14 Girls Potomac
Freestate Phoenix 3 BC United Fusion 0

Ironbound Spring Warmup
March 18-19
New Jersey

Under 19 Boys Premier
Ironbound SC Strikers 1 US Parma 0
Under 17 Boys Premier
FC Westchester 1 Clifton Stallions 0
Under 16 Boys Premier
Ironbound SC Crusaders 3 Auburndale SC Supersonics 2
Under 15 Boys Premier
Western United Red 2 FSA SoccerPlus United 1

Javanon Cup
March 18-19
Kentucky

Under 16 Boys
1st. Javanon; 2nd. Warrior SC
Under 15 Boys
1st. Javanon; 2nd. Pacesetter
Under 14 Boys
1st. Chicago Magic I; 2nd. Chicago Magic II
Under 15 Girls
1st. Javanon; 2nd. Blast FC
Under 14 Girls
1st. Sockers FC; 2nd. TKO Premier

Jefferson Cup
March 18-19
March 25-26
Virginia

Under 18 Boys Championship
HC United 1 Rochester Jr. Rhinos 0
Under 17 Boys Championship
Colorado Nike Rush 1 Bethesda SC 0
Under 16 Boys Championship
Concorde Fire Elite 3 PDA Socrates 0
Under 15 Boys Championship
Michigan Wolves 1 CASL Elite 0
Under 14 Boys Championship
Clearwater Chargers 4 Bethesda SC Inter 0
Under 19 Girls Championship
Arsenal World Class 2 West Chester United Predators 1
Under 17 Girls Championship
FC Pennsylvania Strikers 5 Dynamo FC 0
Under 16 Girls Championship
Freestate Shooters 4 Albertson Fury 1
Under 15 Girls Premier
Sachem Blazers 1 MISL Sting 0
Under 14 Girls Championship
PDA Fire 0 Hershey Attack 0
(PDA Fire wins on penalties.)

Las Vegas College Showcase Tournament
March 17-19
Nevada

Under 17 Boys Suncoast
1st. The Lost Boys; 2nd. California Legends
Under 17 Boys Mirage
1st. Mustang United; 2nd. San Francisco United
Under 17 Boys Paris
1st. Boise Nationals; 2nd. Santa Rosa United Gold
Under 16 Boys Showcase
Irvine Strikers 3 FC Greater Boston Bolts 2
Under 15 Boys Showcase
Ohio Elite 2 Neusport FC Green 0
Under 19 Girls Tropicana
1st. PDA Wildcats; 2nd. So Cal Blues
Under 19 Girls Suncoast
1st. Utah Avalanche; 2nd. Ohio Premier Girls OP
Under 17 Girls MGM
1st. Slammers; 2nd. Utah Avalanche
Under 17 Girls Wynn
1st. PDA Fury; 2nd. Ohio Premier Girls OP
Under 17 Girls Venetian
1st. St. Croix Eclectic; 2nd. Marin FC Blue
Under 17 Girls Santa Fe
1st. Weston Fury Premier; 2nd. Sereno White
Under 17 Girls Caesars
1st. FC Portland Maroon; 2nd. South Bank Ladybugs White
Under 17 Girls Stratosphere
1st. San Juan Spirits Blue; 2nd. Cypress Elite
Under 16 Girls Riviera
1st. Rebels Select Red; 2nd. FC Marin
Under 16 Girls Orleans
1st. Santa Rosa United; 2nd. Sereno White
Under 16 Girls Sahara
1st. Carmel United Crusaders; 2nd. Spokane Shadow
Under 16 Girls Mandalay
1st. Eagles; 2nd. Laguna Hills Eclipse White
Under 16 Girls Stardust
1st. Mustang Fury; 2nd. OJSC Barcelona
Under 15 Girls Hard Rock
Bangu Tsunami Stars 3 San Diego Surf 0
Under 15 Girls Aladdin
Southside Strikerz 2 Capital Athletic Boca Juniors 1
Under 14 Girls Palm
So Cal Blues 3 Laguna Hills Eclipse 1

Nomads College Showcase
March 18-20
March 24-27
California

Under 18 Boys
Diamond Bar Walnut Valley Stampede 2 San Diego Surf White 1
Under 17 Boys Premier
FC Barcelona 1 Nomads 0
Under 16 Boys
Pateadores 2 FC Bayern 1
Under 15 Boys Premier
San Diego Surf 2 Arsenal FC 1
Under 14 Boys
SFYSL Barcelona 3 Santa Rosa United Gold 0
Under 15 Girls Premier
Arsenal FC 3 Nomads 2
Under 14 Girls
Irvine Strikers 1 San Ramon Shock 0

St. PatrickÆs Day Preseason Classic
March 18-19
Missouri
Under 17/18 Boys

1st. Springhigh Select; 2nd. Emil Dragicevic SC
Under-15 Boys
1st. BFC Crothers; 2nd. Springfield SC White
Under 14 Boys
1st. Tulsa Nationals; 2nd. Tulsa Thunder Greece
Under 14 Girls
1st. Springfield SC; 2nd. Little Rock FC

AFC Lighting Challenge
March 25-26
Georgia

Under 15 Boys
1st. AFC Lightning Premier; 2nd. TYSA Gold
Under 14 Boys
Group A -- 1st. AFC Lightning Premier; Group B -- 1st. Cobb FC Chiefs
Under 15 Girls
Group A -- 1st. AFC Lightning, CFU Lightning; Group B -- 1st. GSA Phoenix
Under 14 Girls
Group A -- 1st. Tophat 10 Gold; Group B -- 1st. Cobb FC Lady Chiefs

Baltimore Bays March Madness
March 18-19
March 25-26
Maryland

Under 18/19 Boys Premier
Ukrainian Dynamo 1 Concord Roma 0
Under 17 Boys Super Group
Reston FC 2 Nether Providence AA Mustangs 1
Under 16 Boys
FC Delco Dynamo III 2 Brentwood Excel United 0
Under 15 Boys
East Meadow Falcons 1 Lower Dauphin Soccer LDC United Ruff Ryders 0
Under 14 Boys
Guston Revolution 2 Ashburn AFC Milan 1
Under 18 Girls Premier
Arsenal World Class 1 Sterling Nova Premier Pride 0
Under 17 Girls Premier
SYC Galaxy 1 Greater Harford Lightning 0
Under 16 Girls Premier
Buffalo United Elite 2 Odyssey 0
Under 15 Girls Premier
Arsenal World Class Hawks 1 Eastern FC Cougars 0
Under 14 Girls Premier
SAC United Azzurrra 1 Alleycats 0

John Talley College Classic
March 25-26
Tennessee

Under 19 Boys Premier
Midrivers SC Destroyers 1 Coaliste Ide Green 0
Under 17 Boys Premier
Tupelo FC 1 Lakeview Destroyers 0
Under 16 Boys Premier
Cincinnati United Premier White 4 CIS Extremes 1
Under 15 Boys Premier
Cincinnati United Premier Red 3 Ohio Thunder 2
Under 19 Girls Premier
Baton Rouge SC 2 Memphis Futbol 0
Under 17 Girls Premier
FC Pride Revolution 2 Jackson Futbol 1
Under 16 Girls Premier
Palm Beach United FC 2 CSA Lady Lobos 0

MSI March Madness
March 25-26
Maryland

Under 19 Boys Potomac
Sterling United 1 Galway United 0
Under 16 Boys Potomac
Manassas Team America Premier 1 Potomac Cougars Premier 1
(Manassas Team America Premier wins on penalties.)
Under 15 Boys Chesapeake
Berks SA Rage 1 SYC Corinthians 0
Under 14 Boys Potomac
Richmond Strikers Orange 2 MSC Badgers 0
Under 14 Girls Chesapeake
FC Revolution 1 Beachside United 0

PWSI Ice Breaker Tournament
March 25-26
Virginia

Under 17 Boys PWC
BSU Bandits 1 Dynamis United 0
Under 15 Boys PWC
Redland Jaguars 3 Richmond Kickers 0
Under 14 Boys PWC
Samba TIP 2 SYC Gladiators 0
Under 19 Girls PWC
LMVSA Patriots 2 MCSA Jr. Majestics 1
Under 17 Girls PWC
SYC Galaxy 1 Tri Valley Eagles 0
Under 16 Girls PWC
Yankee Fire 2 Team America Select 1
Under 15 Girls PWC
Blackwatch Nirvana 1 Baltimore Bays 0
Under 14 Girls PWC
Laurel Lightning 2 WWP Strikers 0

SoCal Nike Invitational
March 25-26
California

Under 19 Boys Premier
FC Barcelona 9 Bakersfield Alliance 0
Under 17 Boys Premier
SMUTD Rebels 1 Heat FC 0
Under 16 Boys Premier
Canyon CSA 3 Stampede SC 1
Under 15 Boys Premier
So Cal United 6 Simi Valley Eclipse 0
Under 14 Boys Premier
Slammers 4 FC Barcelona Blue 3



No comments yet.

Sign in to leave a comment. Don't have an account? Join Now




AUTHORS

ARCHIVES
FOLLOW SOCCERAMERICA

Recent Soccer America Site
Saint Louis picked to repeat    
[ATLANTIC-10: Men] Defending champion Saint Louis has been picked to repeat in the Atlantic-10's preseason poll ...
UEFA Champions League viewing schedule    
[TELEVISION GUIDE] The UEFA Champions League moves into Matchday 4 with a special kickoff time of ...
Young Arsenal star suffers horrendous injury    
[ENGLAND] Arsenal teenager Aaron Ramsey, considered the greatest Welsh talent to come along since Ryan Giggs, ...
HIGHLIGHT & MAGAZINE SHOWS: A Sampling    
None
GAMES: Live and same-day delay on national TV    
None
MLS WEEKEND WRAPUP: Twellman strikes again; L.A. wins 'Clasico'    
None
CHAMPIONS: Goal difference gives PSV Dutch title    
None
FABIEN BARTHEZ: French great bolts after assault    
None
MLS PREVIEW: Monday Night 'Rocky Mountain Cup'    
None
MEXICO: Pachuca leads six into quarterfinals    
None
>> Soccer America Site Archives