Join Now | 
HomeAboutContact UsPrivacy & SecurityAdvertise
Soccer America DailySoccer World DailySpecial EditionAround The NetSoccer Business InsiderCollege Soccer ReporterYouth Soccer ReporterSoccer on TVSoccer America ClassifiedsGame Report
Paul Gardner: SoccerTalkSoccer America ConfidentialYouth Soccer InsiderWorld Cup Watch
RSS FeedsArchivesManage SubscriptionsSubscribe
Order Current IssueSubscribeManage My SubscriptionRenew My SubscriptionGift Subscription
My AccountJoin Now
Tournament CalendarCamps & AcademiesSoccer GlossaryClassifieds
Wins for Cameron, Diskerud and Jones
September 1st, 2013 5:55AM

MOST READ
TAGS:  americans abroad

MOST COMMENTED

[AMERICANS ABROAD] Three U.S. national team players called up for the upcoming Hexagonal matches won on Saturday: Geoff Cameron (Stoke City), Mix Diskerud (Rosenborg) and Jermaine Jones (Schalke 04).

Austria (Bundesliga)
Terrence Boyd, Rapid Vienna, at Red Bull Salzburg

Belgium (Jupiler League)
Sacha Kljestan, Anderlecht, at Zulte-Waregem (Sunday)

Brazil (Campeonato Brasileiro)
Freddy Adu (DNP), Bahia, 2-4 at Portuguesa

Denmark (Superligaen)
Conor O'Brien (DNP), OB, 3-6 at AGF'
--------------------------------------------
Babajide Ogunbiyi, Viborg, vs. FC Copenhagen (Sunday)

England (Premier League)
Geoff Cameron (90 minutes), Stoke City, 1-0 at West Ham United
Tim Howard (90 minutes, Everton, 0-0 at Cardiff City
Jozy Altidore (DNP), Sunderland, 1-3 at Crystal Palace
Maurice Edu (DNP), Stoke City, 1-0 at West Ham United
Brad Guzan, Aston Villa-no game
Sebastian Lletget (DNP), West Ham United, 0-1 vs, Stoke City
Brek Shea (DNP), Stoke City, 1-0 at West Ham United
--------------------------------------------
Brad Friedel, Tottenham, at Arsenal (Sunday)

England (League Championship)
Eric Lichaj (90 minutes, 1 yellow card), Nottingham Forest, 1-2 at Wigan Athletic
Jonathan Spector (90 minutes), Birmingham City, 1-1 vs. Ipswich Town
Danny Williams (sub: 54 minutes), Reading, 1-0 at Yeovil Town
Will Packwood (DNP), Birmingham City, 1-1 vs. Ipswich Town
Stuart Holden (DNP), Bolton Wanderers, 1-4 at Blackburn Rovers
Tim Ream (DNP), Bolton Wanderers, 1-4 at Blackburn Rovers
Zak Whitbread (DNP), Leicester City, 1-2 at Charlton Athletic

Finland (Veikkausliiga)
Tyler Ruthven (90 minutes), KuPS, 0-2 at Lahti
Etchu Tabe (DNP), KuPS, at Lahti
--------------------------------------------
Mike Banner, FF Jaro, vs. HJK (Sunday)
Giuseppe Funicello, FF Jaro (Sunday)
Jonathan Okafor, MpPa, vs. Honka (Sunday)
Jordan Seabrook, VPS, vs. RoPS (Sunday)
Karsten Smith, VPS, vs. RoPS (Sunday)

France (Ligue 1)
Alejandro Bedoya (90 minutes), 0-0 at Reims

Germany (Bundesliga 1)
John Brooks (90 minutes), Hertha Berlin, 0-2 at Wolfsburg
Timmy Chandler (sub: 6 minutes), Nuremberg, 0-1 at Augsburg
Jermaine Jones (sub: 13 minutes), Schalke 04, 2-0 vs. Bayer Leverkusen
Steven Cherundolo, Hannover 96, 4-1 vs. Mainz
Michael Parkhurst (DNP), Augsburg, 1-0 at Nuremberg
--------------------------------------------
Fabian Johnson, Hoffenheim, at VfB Stuttgart (Sunday)



Germany (Bundesliga 2)
Bobby Wood (sub: 45 minutes), 1860 Munich, 0-2 vs. Sandhausen
--------------------------------------------
Alfredo Morales, Ingolstadt FC, at Dynamo Dresden (Sunday)
Andrew Wooten, Kaiserslautern, vs. Energie Cottbus (Monday)

Italy (Serie A)
Michael Bradley, Roma, vs. Hellas Verona (Sunday)

Mexico (Liga MX, Apertura)
Paul Arriola (12 minutes), Tijuana, 1-3 at Jaguares
Edgar Castillo (90 minutes), Tijuana, 1-3 at Jaguares
Greg Garza (sub: 30 minutes), Tijuana, 1-3 at Jaguares
Jose Torres (82 minutes, 1 yellow card), Tigres, 1-1 vs. Veracruz
Jonathan Bornstein (DNP), Tigres, 1-1 vs. Veracruz
Joe Corona (DNP), Tijuana, 1-3 at Jaguares
Herculez Gomez (DNP), Tijuana, 1-3 at Jaguares
Alonso Hernandez (DNP), Monterrey, 0-0 vs. Atlas
--------------------------------------------
DaMarcus Beasley, Puebla, vs. Atlante (Sunday)
Michael Orozco Fiscal, Puebla, vs. Atlante (Sunday)


Netherlands (Eredivisie)
Aron Johannsson, AZ, vs. Vitesse (Sunday)

Norway (Tippeligaen)
Mikkel Diskerud (81 minutes), Rosenborg, 2-1 vs. Aalesund
--------------------------------------------
Steve Clark, Honefoss, at Tromso (Sunday)
Josh Gatt, Molde, vs. Valerenga (Sunday)
Ethan Horvath, Molde, vs. Valerenga (Sunday)

Russia (Premier League)
Evgeni Starikov, Tom Tomsk, at Spartak Moscow (Sunday)

Sweden (Allsvenskan)
Brian Span, Djurgarden, vs. Elfsborg (Sunday)


No comments yet.

Sign in to leave a comment. Don't have an account? Join Now




AUTHORS

ARCHIVES
FOLLOW SOCCERAMERICA

Recent Soccer America Daily
U.S. national team vets coming and going    
U.S. men's national team coach Jurgen Klinsmann named the initial squad of 23 players who will ...
Klopas is first MLS coach to be fired this season    
Hours after Saturday's 2-1 loss to Toronto FC -- its third straight defeat -- the Montreal ...
Herzog names U.S. U-23 squad for England game     
U.S. U-23 national team coach Andi Herzog has named a 24-player squad for a Aug. 30-Sept. ...
No Giovani dos Santos in Mexico squad    
Just weeks after joining the LA Galaxy, Giovani dos Santos is out of the team under ...
USA and Mexico will split Rose Bowl tickets    
When the USA played Mexico in the 2011 Gold Cup final at the Rose Bowl, the ...
What They're Saying: FIFA statement    
"The growth of football and the increased participation levels in the U.S. have been tremendous and ...
RSL promotes Waibel, moves Zarkos into soccer operations    
With the exit of general manager Garth Lagerwey to Seattle at the end of the 2014 ...
Chicago Fire completes Maloney transfer    
Scottish midfielder Shaun Maloney is headed back to England, ending one of the shorter Designated Player ...
Canada calls up nine MLS players to face Belize     
Forward Cyle Larin heads a list of nine MLS players chosen by Canada head coach Benito ...
NASL Roundup: Rowdies hand the reins to Stuart Campbell    
After serving one game as Tampa Bay Rowdies interim coach in the wake of the firing ...
>> Soccer America Daily Archives