Evansville Memorial sweeps prep coaching honors

Evansville (Ind.) Memorial High School had both its coaches -- girls coach Angie Lensing and boys coach Bill Vieth -- earn NSCAA/adidas Regional Coach of the Year honors in the High School Private/Parochial division. For all finalists for the National Coach of the Year awards ...

High School Boys Division I
Central: Lars Richters, Livonia Stevenson (Mich.)
East: Michael Gomi, Central Bucks East (Pa.)
Far West: Frank Gatell, Santa Monica (Calif.)
Midwest: Jeff Rogers, Glendale (Mo.)
New England: Michael Hagerty, Yarmouth (Maine)
Rocky Mountain: Larry Waters, La Cueva (N.M.)
South: Richard Kirkland, Bowie (Md.)
Southwest: John Gall, Flower Mound Marcus (Texas)

High School Boys Division II
Central: Scott Batchelor, Petoskey (Mich.)
East: Ronald Hendrie, North Salem (N.Y.)
Far West: Randy Thoresen, Sandpoint (Idaho)
Midwest: Mary Beth Elsen, Winnebago (Ill.)
New England: Scott Zipke, Hopkinton (N.H.)
Rocky Mountain: Kurt Clark, Lewis-Palmer (Colo.)
South: Bobby O'Brien, Jamestown (Va.)
Southwest: Erik Lane, Brenham (Texas)

High School Boys Private/Parochial
Central: Bill Vieth, Evansville Memorial (Ind.)
East: Bryan Mastin, Houghton (N.Y.)
Far West: Curt Bauer, Santa Margarita (Calif.)
Midwest: Chris Lawson, Rockhurst (Mo.)
New England: Owen Finberg, South Kent (Conn.)
Rocky Mountain: Michael Strati, St. Pius X (N.M.)
South: Scott Snyder, Westminster (Ga.)
Southwest: Mike Vincent, Fort Worth Country Day (Texas)

High School Girls Division I
Central: Harold Bache, Jefferson (W.Va.)
East: Darryl Sullivan, John Jay East Fishkill (N.Y.)
Far West: Jason Kirkwood, Long Beach Wilson (Calif.)
Midwest: Terry Hair, Olathe East (Kan.)
New England: Peter Lally, Manchester Central (N.H.)
Rocky Mountain: Bruce Brown, Grandview (Colo.)
South: Judson Brent Hamby, Parkview (Ga.)
Southwest: Jimmie Lankford, McKinney Boyd (Texas)

High School Girls Division II
Central: Dan Brady, Madeira (Ohio)
East: Erin Bennett, Montoursville Area (Pa.)
Far West: Bob Welch, Bend (Ore.)
Midwest: David Wald, Mahtomedi (Minn.)
New England: Cid Dyjak, Orono (Maine)
Rocky Mountain: Samantha Lucero, Volcano Vista (N.M.)
South: Rob Wilcher, T.C. Roberson (N.C.)
Southwest: Jennifer Grubb, Plano West Senior (Texas)

High School Girls Private/Parochial
Central: Angie Lensing, Evansville Memorial (Ind.)
East: William S. Hawkey, The Pennington School (N.J.)
Far West: Richard Carrigan, St. Francis (Calif.)
Midwest: Kevin Roethe, Divine Savior Holy Angels (Wis.)
New England: Jonathan Shardlow, Waynflete School (Maine)
Rocky Mountain: Ed Cole, Bosque Prep (N.M.)
South: Pamela Smith, Tampa Prep (Fla.)
Southwest: John Fell, St. Thomas More Catholic (La.)

Next story loading loading..