Small College Tournament Scoreboard

[COLLEGE] Three unbeaten teams -- Hardin-Simmons, Otterbein and Messiah -- advanced to the final four in the NCAA Division III Women's Tournament. Midwestern State (Division II men) and St. Rose (Division II women) are the other undefeated teams to advance to their respective semifinals. For all the small-college weekend action ...

NCAA DIVISION II MEN
Quarterfinals
Nov. 20
Franklin Pierce 0 Dowling 1
Clayton St. 2 Rollins 3
Midwestern St. 5 Cal St. Chico 0
Nov. 21
Northern Ky. 3 West Va. Wesleyan 0
Semifinals
Dec. 2 in Louisville, Ky.

Midwestern St. (19-0-2) vs. Rollins (14-3-3)
Dowling (12-1-6) vs. Northern Ky. (18-2-3)

NCAA DIVISION II WOMEN
Third Round
Nov. 18

*St. Edward's 3 Central Missouri 2
Seattle Pacific 0 UC San Diego 1
Nov. 19
Fort Lewis 2 Winona St. 1
*Grand Valley St. 3 Wis.-Parkside 0
Lenoir-Rhyne 1 Armstrong Atlantic 0
Florida Tech 2 *Tampa 1 (OT)
(Tampa wins 3-2 on penalties.)
*West Chester 1 California (PA) 1 (OT)
(West Chester wins 5-4 on penalties.)
St. Rose 1 C.W. Post 0
Quarterfinals
Nov. 20

*St. Edward's 0 UC San Diego 1
Nov. 21
*Grand Valley St. 5 Fort Lewis 0
Lenoir-Rhyne 1 Florida Tech 1 (OT)
(Florida Tech wins 5-4 on penalties.)
*West Chester 1 St. Rose 1 (OT)
(St. Rose wins 3-1 on penalties.)
Semifinals
Dec. 2 in Louisville, Ky.
UC San Diego (18-2-3) vs. St. Rose (23-0-1)
Grand Valley St. (20-1-2) vs. Florida Tech (10-6-5)

NCAA DIVISION III MEN
Third Round
Nov. 19
Calvin 1 Wis.-Whitewater 1
(Calvin wins 9-8 on penalties.)
*Wis. Oshkosh 2 Loras 0
Nov. 20
*Bowdoin 1 Amherst 1 (OT)
(Bowdoin wins 3-1 on penalties.)
Middlebury 1 Babson 0
Trinity (TX) 0  Lynchburg 2
*Ohio Wesleyan 1 Johns Hopkins 0
*Muhlenberg 0 Merchant Marine 1
Messiah 2 Medaille 0
Quarterfinals
Nov. 20
*Wis. Oshkosh 1 Calvin 0
Nov. 21
*Bowdoin 2 Middlebury 1
*Ohio Wesleyan 0 Lynchburg 2
Messiah 3 Merchant Marine 0
Semifinals
Dec, 2 in San Antonio, Texas
*Bowdoin (15-1-4) vs. Lynchburg (19-4-1)
Merchant Marine (13-2-5) vs. Messiah (20-1-0)

NCAA DIVISION III WOMEN
Third Round
Nov. 19
Redlands 0 Hardin-Simmons 2
Wheaton (IL) 1 Emory 1
(Emory wins 9-8 on penalties.)
Nov. 20
*Loras 0 Otterbein 0 (OT)
(Otterbein wins 3-1 on penalties.)
Denison 1 Wis.-Stevens Point 1 (OT)
(Denison wins 5-4 on penalties.)
Oneonta St. 1 *William Smith 2
Eastern Conn. St. 0 Williams 2
*Messiah 3 Dickinson 0
Johns Hopkins 2 TCNJ 1
Quarterfinals
Nov. 20
Hardin-Simmons 2 Emory 1
Nov. 21
Otterbein 1 Denison 1 (OT)
*William Smith 1 Williams 0
*Messiah 2 Johns Hopkins 1
Semifinals
Dec. 2 in San Antonio, Texas
Hardin-Simmons (23-0-0) vs. Otterbein (20-0-3)
William Smith (18-2-3) vs, Messiah (23-0-0)

NAIA MEN
First Round
Nov. 20
No. 1 Rio Grande 2 Bethel (Ind.) 1
No. 3 Hastings 3 Missouri Valley 0
No. 4 Notre Dame (Ohio) 5 Davenport (Mich.) 0
No. 5 Maine-Fort Kent 3 St. Thomas (Fla.) 2
No. 6 Lindsey Wilson 1 Southern Poly State 2
No. 7 William Jewell 3 Concordia (Ore.) 1
No. 8 Belhaven 2 St. Thomas (Texas) 1
No. 10 Kansas Wesleyan 0 Oklahoma Baptist 1 (OT)
No. 11 California Baptist 1 Holy Names 3
No. 12 Grand View 1 St. Xavier 0 (OT)
No. 13 Azusa Pacific 1 Vanguard 2 (OT)
No. 14 Bryan 2 Columbia 1 (OT)
Texas-Brownsville 0 No. 15 Science & Arts 3
No. 16 William Carey 0 Bethel (Tenn.) 3
Nov. 21
No. 2 Simon Fraser 0 Great Falls 1

NAIA WOMEN

First Round
Nov. 20

No. 1 Concordia (Ore.) 2 Simon Fraser 1
No. 2 Lee (Tenn.) 7 Tennessee Wesleyan 0
No. 3 Azusa Pacific 3 William Jessup 0
No. 4 Graceland 1 Kansas Wesleyan 1 (OT)
(Kansas Wesleyan wins 4-3 on penalties.)
No. 5 Martin Methodist 8 Cincinnati Christian 0
No. 6 The Master's 3 Maine-Fort Kent 0
No. 7 Lindsey Wilson 3 Cornerstone 0
No. 8 Indiana Wesleyan 0 Houghton 2
No. 9 William Carey 2 John Brown 1
No. 10 Robert Morris (Ill.) 3 Spring Arbor 1
No. 11 Cal Baptist 3 Northwood (Texas) 2
No. 12 McKendree 1 Baker 2
No. 13 William Jewell 8 Ashford 4
No. 14 Oklahoma City 0 Bellevue 0 (OT)
(Oklahoma City wins 4-3 on penalties.)
No. 15 Mobile 3 Embry-Riddle (Fla.) 2
Hastings (Neb.) 1 No. 16 Olivet Nazarene 1 (OT)
(Hastings wins 3-2 on penalties.)

Next story loading loading..