Edu wins third straight Scottish league title

[AMERICANS ABROAD] Maurice Edu won his third Scottish Premier League title in three years as Rangers won at Kilmarnock, 5-1, to clinch the title on the final day of the season.

The bid of Sacha Kljestan's Anderlecht to repeat as Belgian league champion ended when it was knocked out of contention with a 2-1 loss at Standard Liege.

In Mexico, Joe Benny Corona's Tijuana will have to go overtime in its bid to earn promotion to the First Division. The Xolos fell at Irapuato, 1-0, on a late goal and lost the final of the Torneo Ascenso's Torneo Clausura, 2-1, on aggregate.

Tijuana and Irapuato will meet this week in a two-game playoff series.

Belgium (Jupiler League, Playoffs)
Standard Liege 2 Anderlecht 1
Sacha Kljestan-Anderlecht (90 minutes)

Denmark (Superligaen)
FC Midtjylland 1 Broendby 0
Clarence Goodson-Broendby (90 minutes)

FC Nordsjaelland 3 Silkeborg 2
Michael Parkhurst-FC Nordsjaelland (90 minutes)

England (Premier League)
West Bromwich 1 Everton 0
Tim Howard-Everton (90 minutes)

Arsenal 1 Aston Villa 2
Brad Friedel-
Aston Villa (90 minutes)
Michael Bradley-Aston Villa (sub: 10 minutes)

Birmingham City 0 Fulham 2
Clint Dempsey-Fulham (89  minutes)

Wigan 3 West Ham United 2
Jonathan Spector-West Ham United (61 minutes)

Man. United 1 Blackburn Rovers 1
Jermaine Jones-Blackburn Rovers (74 minutes)

France (Ligue 1)
St. Etienne 1 Rennes 2
Carlos Bocanegra-St. Etienne  (90 minutes)

Germany (Bundesliga 1)
Hannover 96 3 Nuremberg 1
Steve Cherundolo-Hannover 96 (90 minutes)
Timothy Chandler-Nuremberg (90 minutes)

Germany (Bundesliga 2)
Bochum 3 Duisburg 1
David Yelldell
-Duisburg (90 minutes)

Mexico (Torneo de Ascenso, Playoffs)
Irapuato 1 Tijuana 0
Joe Benny Corona-Tijuana (90 minutes)

Russia (Premier League)
Krasnodar 2 Tom Tomsk 2
Eugene Starikov-Tom Tomsk (sub: 45 minutes)

Scotland (Premier League)
Kilmarnock 1 Rangers 5
Maurice Edu-Rangers (90 minutes)

Sweden (Allsvenskan)
Gefle 0 Djurgarden 0
Gale Agbossoumonde-Djurgarden (90 minutes)

Halmstad 1 Mjallby 0
Ryan Miller-
Halmstad (sub: 8 minutes)

Malmo 2 Orebro
1
Alejandro Bedoya-Orebro (90 minutes)

Turkey (Super Lig)
Kasimpasaspor 0 Bursaspor 3
Jozy Altidore-Bursasor (sub: 16 minutes)

Turkey (Bank Asya 1. League)
Samsunspor 2 Rizespor 1
Freddy Adu-Rizespor (90 minutes)

Next story loading loading..