YOUTH: Snickers Cup Day 3 Results and Final Group Standings (July 25)

UNDER-19 BOYS

Chicago Sockers 4 (Micklos 36, Ruud 69, Olsen 71, 90) Edmond (Okla.) Royals 2 (Thomas 76, Tarver 90).

FC Delco Arsenal (Pa.) 2 (Coleman 45, Castellanos 90) Colorado Rush Nike 2 (Clark 6, Hendricks 20).

Final Standings: Chicago Sockers 9 points; FC Delco Arsenal (9-7), Colorado Rush Nike (8-7) 4; Edmond Royals 0.

UNDER-18 BOYS

Syracuse (N.Y.) Blitz Blizzard 4 (Perry 25, 88, Wilkie 64, Deane 90) Tulsa (Okla.) Nationals 2 (Moreland 45, Gilbert 60).

Marin (Calif.) Utd. 1 (Van Aker 58) Michigan Wolves 1 (Stacy 41).

Final Standings: Michigan Wolves 7 points; Marin Utd. 5; Syracuse Blitz Blizzard 3; Tulsa Nationals 1.

UNDER-17 BOYS

Chicago Magic 4 (Mentgen 9, Ortega 56, 72, Partyka 70) Baltimore Bays 0.

Sereno Golden Eagles (Ariz.) 3 (Findley 20, Valentino 55, Riley 78) Concorde Fire (Ga.) 0.

Final Standings: Sereno Golden Eagles 7 points; Chicago Magic 6; Baltimore Bays 4; Concorde Fire 0.

UNDER-16 BOYS

So Cal Utd. 4 (Hardin 5, Fenner 40, Almond 43, Boswell 64) Dallas Texans Red 0.

Albertson (N.Y.) Red Storm Clash 2 (Grella 27, Davies n/a) Javanon (Ky.) 1 (Downey 68).

Final Standings: Albertson Red Storm Clash 5 points; So Cal Utd. (6-3), Dallas Texans Red (5-4) 4; Javanon 3.

UNDER-15 BOYS

Dallas Texans Red 5 (Sajjadi 2, Brown 13, Villanueva 39, 74, Akpan 57) Irvine (Calif.) Strikers (Calif.) 3 (Mariscal 38, Molina Hernandez 49, Garcia 68).

Lou Fusz SC (Mo.) 1 (Franklin 80) Casa Mia Bays (Md.) 0.

Final Standings: Lou Fusz 6 points; Casa Mia Bays (4-2), Irvine Strikers (8-8) 4; Dallas Texans 3.

UNDER-14 BOYS

Nether Mustangs (Pa.) 3 (Reddick 8, 18, Griffith 11) Crossfire-James (Wash.) 0.

CASL Elite (N.C.) 5 (King 10, 26, Haglund 20, Williams 26, Dilger 35) Vardar (Mich.) 0.

Final Standings: CASL Elite (10-3), Nether Mustangs (7-5), Vardar (5-7) 6 points; Crossfire-James 0.

UNDER-19 GIRLS

Elk Grove (Calif.) Utd. 2 (Lewis 53, Hogans 70) Peachtree City (Ga.) Lazers 2 (Rhyne 29 Stewart 85).

FC Bucks Challenge (Pa.) 3 (Miller 28, Finnegan 61, Michewicz 83) Kolping Ben-Gals (Ohio) 1 (Kereiakes 77).

Final Standings: Elk Grove Utd. 7 points; Peachtree City Lazers 5; FC Bucks Challenge 4; Kolping Ben-Gals 0.

UNDER-18 GIRLS

Dallas Texans Red 3 (Saari 60, Schneeman 68, Krambeer 84) Tsunami Sota (Minn.) 0.

Colorado Girls Soccer Acad. 1 (Grimditch 79) Bethesda (Md.) Dragons 0.

Final Standings: Tsunami Sota 6 points; Dallas Texans Red 5; Bethesda Dragons (2-3), Colorado Girls Soccer Acad. (2-5) 1.

UNDER-17 GIRLS

Carmel (Ind.) Utd. Commotion (Ind.) 6 (Sarbaugh 12, Kruger 20, Harris 41, 73, 90, Pinnick 42) Greensboro (N.C.) Twisters Green 2 (Belton 58, Chriss 80).

Sereno Golden Eagles (Ariz.) 1 (Bodiya 71) PDA Galaxy (N.J.) 1 (Kennington 63).

Final Standings: Sereno Golden Eagles 7 points; Carmel Utd. Commotion 6; PDA Galaxy 4; Greensboro Twisters Green 0.

UNDER-16 GIRLS

San Diego Surf 1 (Dew 47) Eclipse Select (Ill.) 0.

Bethesda (Md.) Excel 4 (Siegel 13, Poach 42, 63, Mann 71) Dallas Sting 2 (Alders 6, Mendoza 77).

Final Standings: Bethesda Excel 7 points; San Diego Surf 5; Dallas Sting 4; Eclipse Select 0.

UNDER-15 GIRLS

Cincinnati Utd. Premier Red 1 (Lower 35) Dallas Sting 0.

PDA Wildcats (N.J.) 1 (Johnson 53) Sereno Golden Eagles (Ariz.) 0.

Final Standings: PDA Wildcats 9 points; Sereno Golden Eagles 4; Cincinnati Utd. Premier Red 3; Dallas Sting 1.

UNDER-14 GIRLS

FC Delco Fusion (Pa.) 2 (Capps 8, Edwards 25) Newport Beach (Calif.) Slammers 0.

Tophat Gold (Ga.) 2 (Simpson 47, Daniels 58) Eclipse Select (Ill.) 1 (Staton 53).

Final Standings: FC Delco Fusion 9 points; Newport Beach Slammers 6; Tophat Gold 3; Eclipse Select 0.

Next story loading loading..

Discover Our Publications