Milan FC Rossoneri wins third National Cup XI regional

[U.S. CLUB SOCCER] Leading the way at the West Regionals for U.S. Club Soccer's National Cup XI was the U-15 boys team from Milan FC Rossoneri, which won its third straight regional championship.

“We are very excited about winning the West Regional and advancing to the National Cup XI Finals,” said J.R. Maldonado, head coach of Milan FC Rossoneri. “This victory shows that we are consistently one of the stronger clubs in the area. Our goal was to achieve a three-peat of the regional, which the team really took to heart and used as motivation for the weekend.”

Pateadores SC, Walnut Creek SC and Merced Atlas Academy all won two titles.

Crossfire Premier captured two Super Group titles, and Vancouver United won two Premier Group championships in boys play at the Northwest Regional, the National Cup XI’s largest regional event. Triangle United took two boys titles at the Southeast Regional.

WEST REGIONAL
U-11 Super Group: Pateadores SC (Calif.)
U-11 Premier Group: Walnut Creek SC Legends (Calif.)
U-12 Super Group: America USA (Calif.)
U-12 Premier Group: Walnut Creek SC United (Calif.)
U-13 Super Group: Pateadores SC (Calif.)
U-13 Premier Group: Marin FC Blue (Calif.)
U-14 Super Group: CV Manchester Acad. (Calif.)
U-14 Premier Group: Pajaro Valley YSC United Red (Calif.)
U-15 Super Group: Milan FC Rossoneri (Calif.)
U-15 Premier Group: Livermore Fusion SC  Maroon (Calif.)
U-16 Super Group: Almaden SC Real (Calif.)
U-16 Premier Group: Merced Atlas Acad. (Calif.)
U-17 Super Group: Merced Atlas Acad. (Calif.)
U-17 Premier Group: Tri Valley SC Real (Calif.)

NORTHWEST REGIONAL
U-11 Super Group: Crossfire Premier Black (Wash.)
U-12 Super Group: Northwest Nationals Red (Wash.)
U-12 Premier Group: Santos Cruzeiro (Ore.)
U-13 Super Group: Washington Rush Nike (Wash.)
U-13 Premier Group: Cook Inlet SC Velocity (Alaska)
U-14 Super Group: Eastside FC Red (Wash.)
U-14 Premier Group: Eugene Metro Boca Jr. (Ore.)
U-15 Super Group: Crossfire Premier Collings (Wash.)
U-15 Premier Group: Washington Premier FC (Wash.)
U-16 Super Group: Spokane Shadow (Wash.)
U-16 Premier Group: Vancouver United Timbers Red (Wash.)
U-17 Super Group: Idaho Thunder Anderson (Idaho)
U-17 Premier Group: Vancouver United RCL (Wash.)
U-19 Super Group: Missoula Strikers Black (Mont.)

SOUTHEAST REGIONAL
U-12 Premier Group: Clearwater Chargers Premier (Fla.)
U-13 Premier Group: Triangle United SA Gold (N.C.)
U-14 Premier Group: Brandon FC Flames Blue (Fla.)
U-15 Super Group: Triangle United SA Gold (N.C.)
U-15 Premier Group: Team America SC (Va.)
U-16 Premier Group: Roanoke Star SC Elite (Va.)
U-17 Premier Group: One7 Academy (N.C.)

Next story loading loading..