Black Stars set up showdown with Blue Sharks

[AFRICA CUP OF NATIONS] Ghana put on its most impressive display of the Africa Cup of Nations with a 3-0 win over Niger to win its group and move into the quarterfinals, where it will face the upstart Cape Verde Islands.

Highlights: Ghana-Niger

Asamoah Gyan, Christian Atsu and John Boye scored to put the Black Stars ahead by three goals after 49 minutes.

Dieumerci Mbokani put the Democratic Republic of Congo ahead from the penalty spot after three minutes, but Mahamadou Samassa's equalizer 10 minutes later earned Mali the point it needed to take second place. The Eagles will face host South Africa in Saturday's quarterfinals.

Television viewing: All games are available on ESPN3 and WatchESPN.

GROUP A
Jan. 19 in Johannesburg
South Africa 0 Cape Verde Islands 0
Angola 0 Morocco 0
Jan. 23 in Durban
South Africa 2 Angola 0
Morocco 1 Cape Verde Islands 1
Jan. 27 in Durban
Morocco 2 South Africa 2
Jan. 27 in Port Elizabeth
Cape Verde Islands 2 Angola 1
Final Standings: South Africa 5 points (4-2); Cape Verde Islands 5 (3-2); Morocco 3; Angola 1.

GROUP B
Jan. 20 in Port Elizabeth
Ghana 2 DR Congo 2
Mali 1 Niger 0
Jan. 24 in Port Elizabeth
Ghana 1 Mali 0
Niger 0 DR Congo 0
Jan. 28 in Port Elizabeth
Ghana 3 Niger 0
Jan. 28 in Durban
Mali 1 DR Congo 1
Standings: Ghana 7 points; Mali 4; DR Congo 3; Niger 1.

GROUP C
Jan. 21 in Nelspruit
Zambia 1 Ethiopia 1
Nigeria 1 Burkina Faso 1
Jan. 25 in Nelspruit
Zambia 1 Nigeria 1
Burkina Faso 4 Ethiopia 0
Jan. 29 in Nelspruit
Burkina Faso vs. Zambia
Jan. 29 in Rustenburg
Nigeria vs. Ethiopia
Standings: Burkina Faso 4 points; Zambia, Nigeria 2; Ethiopia 1.

GROUP D
Jan. 22 in Rustenburg
Ivory Coast 2 Togo 1
Tunisia 1 Algeria 0
Jan. 26 in Rustenburg
Ivory Coast 3 Tunisia 0
Togo 2 Algeria 0
Jan. 30 in Rustenburg
Algeria vs. Ivory Coast
Jan. 30 in Nelspruit
Tunisia vs. Togo
Standings: Ivory Coast 6 points; Tunisia, Togo 3; Algeria 0.

QUARTERFINALS
Feb. 2 in Durban
South Africa vs. Mali
Feb. 2 in Port Elizabeth
Ghana vs. Cape Verde Islands
Feb. 3 in Nelspruit
Winner Group C vs. Runner-up Group D
Feb. 3 in Rustenburg
Winner Group D vs. Runner-up Group C

SEMIFINALS
Feb. 6 in Durban
Winner Durban vs. Winner Rustenburg
Feb. 6 in Nelspruit
Winner Nelspruit vs. Winner Port Elizabeth

THIRD-PLACE GAME

Feb. 9 in Port Elizabeth

FINAL

Feb. 10 in Johannesburg

Next story loading loading..