Defending champion Zambia exits

[AFRICA CUP OF NATIONS] Defending champion Zambia exited the Africa Cup of Nations when it could only tie Burkina Faso, 0-0, and Nigeria beat Ethiopia, 2-0. The results gave Burkina Faso's Stallions the Group C title ahead of Nigeria on goal difference and left Zambia in third place with three ties in three games.

Two late penalties from former England youth international Victor Moses gave Nigeria the win it needed to overtake Zambia after it had also opened tournament play with two ties.

Highlights: Nigeria-Ethiopia

Television viewing: All games are available on ESPN3 and WatchESPN.

GROUP A
Jan. 19 in Johannesburg
South Africa 0 Cape Verde Islands 0
Angola 0 Morocco 0
Jan. 23 in Durban
South Africa 2 Angola 0
Morocco 1 Cape Verde Islands 1
Jan. 27 in Durban
Morocco 2 South Africa 2
Jan. 27 in Port Elizabeth
Cape Verde Islands 2 Angola 1
Final Standings: South Africa 5 points (4-2); Cape Verde Islands 5 (3-2); Morocco 3; Angola 1.

GROUP B
Jan. 20 in Port Elizabeth
Ghana 2 DR Congo 2
Mali 1 Niger 0
Jan. 24 in Port Elizabeth
Ghana 1 Mali 0
Niger 0 DR Congo 0
Jan. 28 in Port Elizabeth
Ghana 3 Niger 0
Jan. 28 in Durban
Mali 1 DR Congo 1
Standings: Ghana 7 points; Mali 4; DR Congo 3; Niger 1.

GROUP C
Jan. 21 in Nelspruit
Zambia 1 Ethiopia 1
Nigeria 1 Burkina Faso 1
Jan. 25 in Nelspruit
Zambia 1 Nigeria 1
Burkina Faso 4 Ethiopia 0
Jan. 29 in Nelspruit
Burkina Faso 0 Zambia 0
Jan. 29 in Rustenburg
Nigeria 2 Ethiopia 0
Standings: Burkina Faso 5 points (5-1); Nigeria 5 (4-2); Zambia 3; Ethiopia 1.

GROUP D
Jan. 22 in Rustenburg
Ivory Coast 2 Togo 1
Tunisia 1 Algeria 0
Jan. 26 in Rustenburg
Ivory Coast 3 Tunisia 0
Togo 2 Algeria 0
Jan. 30 in Rustenburg
Algeria vs. Ivory Coast
Jan. 30 in Nelspruit
Tunisia vs. Togo
Standings: Ivory Coast 6 points; Tunisia, Togo 3; Algeria 0.

QUARTERFINALS
Feb. 2 in Durban
South Africa vs. Mali
Feb. 2 in Port Elizabeth
Ghana vs. Cape Verde Islands
Feb. 3 in Nelspruit
Burkina Faso vs. Runner-up Group D
Feb. 3 in Rustenburg
Winner Group D vs. Nigeria

SEMIFINALS
Feb. 6 in Durban
Winner Durban vs. Winner Rustenburg
Feb. 6 in Nelspruit
Winner Nelspruit vs. Winner Port Elizabeth

THIRD-PLACE GAME

Feb. 9 in Port Elizabeth

FINAL

Feb. 10 in Johannesburg

Next story loading loading..