International: UEFA Cup first-round draw

Note: matches will be played over two legs Sept. 16 and 30, with the first team hosting the first leg.
Aris (Greece) vs. Servette (Switzerland)
Red Star Belgrade (Yugoslavia) vs. Montpellier (France)
Inter Bratislava (Slovakia) vs. Rapid Vienna (Austria)
Juventus (Italy) vs. Omonia Nicosia (Cyprus)
Ajax Amsterdam (Netherlands) vs. Dukla (Slovakia)
Leeds Utd. (England) vs. Partizan Belgrade (Yugoslavia)
Bodoe/Glimt (Norway) vs. Werder Bremen (Germany)
Helsingborg (Sweden) vs. Karpaty Lviv (Ukraine)
Lausanne (Switzerland) vs. Celta Vigo (Spain)
Skonto Riga (Latvia) vs. Widzew Lodz (Poland)
Parma (Italy) vs. Kryvbas KR (Ukraine)
Wolfsburg (Germany) vs. Debrecen (Hungary)
Teplice (Czech Rep.) vs. Ferencvaros (Hungary)
Tottenham (England) vs. Zimbru Chisinau (Moldova)
Atletico Madrid (Spain) vs. Ankaragucu (Turkey)
Maccabi Tel Aviv (Israel) vs. Lens (France)
Beira Mar (Portugal) vs. Vitesse Arnhem (Netherlands)
Monaco (France) vs. St. Johnstone (Scotland)
Torpedo Kutaisi (Georgia) vs. AEK Athens (Greece)
West Ham Utd. (England) vs. Osijek (Croatia)
Lokomotiv Tbilisi (Georgia) vs. PAOK Salonika (Greece)
Amica Wronki (Poland) vs. Broendby (Denmark)
Roma (Italy) vs. Vitoria Setubal (Portugal)
Anderlecht (Belgium) vs. Olimpija Ljubljana (Slovenia)
Lech Poznan (Poland) vs. IFK Gothenburg (Sweden)
Glasgow Celtic (Scotland) vs. Hapoel Tel Aviv (Israel)
HJK Helsinki (Finland) vs. Lyon (France)
Sigma Olomouc (Czech Rep.) vs. Mallorca (Spain)
AB (Denmark) vs. Grasshoppers (Switzerland)
CSKA Sofia (Bulgaria) vs. Newcastle (England)
Benfica (Portugal) vs. Dinamo Bucharest (Romania)
MTK (Hungary) vs. Fenerbahce (Turkey)
Viking (Norway) vs. Sporting Lisbon (Portugal)
Graz AK (Austria) vs. Spartak Trnava (Slovakia)
Ionikos Piraeus (Greece) vs. Nantes (France)
Hapoel Haifa (Israel) vs. Club Bruges (Belgium)
Anorthosis (Cyprus) vs. Legia Warsaw (Poland)
Nova Gorica (Slovenia) vs. Panathinakios (Greece)
Steaua Bucharest (Romania) vs. LASK Linz (Austria)
Zenit St. Petersburg (Russia) vs. Bologna (Italy)
Roda JC Kerkraade (Netherlands) vs. Shakhtar Donetsk (Ukraine)
Kaiserslautern (Germany) vs. Kilmarnock (Scotland)
Hajduk Split (Croatia) vs. Levski Sofia (Bulgaria)
Lokomotiv Moscow (Russia) vs. Lyngby (Denmark)
Vojvodina (Yugoslavia) vs. Slavia Prague (Czech Rep.)
FC Zurich (Switzerland) vs. Lierse (Belgium)
Stabaek (Norway) vs. Deportivo La Coruna (Spain)
Udinese (Italy) vs. Aalborg (Denmark)
Next story loading loading..