Development Academy Awards: FC Dallas and Weston FC coaches repeat

The U.S. Soccer Development Academy announced Player of the Year, Coach of the Year and Best XIs from its three conferences for the 2016-17 season. FC Dallas' Chris Hayden (FC Dallas) was named Central Conference U-14 Coach of the Year for a second straight year. Weston FC's Victor Pastora was named East Conference U-17/18 Coach of the Year after winning the honor with the Florida club at the U-15/16 level for 2015-16.


WEST CONFERENCE

Player of the Year U-15/16
Jorge Hernandez (LA Galaxy)
Player of the Year U-17/18
Trey Muse (Seattle Sounders)
Coach of the Year U-13
Sean Forster (Pateadores)
Coach of the Year U-14
Mike Varas (Sacramento Republic)
Coach of the Year U-15/16
Simon Elliot (Sacramento Republic)
Coach of the Year U-17/18
Martin Vasquez (Real Salt Lake)
Administrator of the Year
Jodi Tarr (Placer United)

West Conference Best XIs
U-15/16
GOALKEEPER: Sam Fowler (Seattle Sounders FC).
DEFENDERS: Travian Sousa (Sacramento Republic FC), Leonardo Sepulveda (LA Galaxy), Khai Brisco (Seattle Sounders FC), Lorenzo Lopez (Portland Timbers).
MIDFIELDERS: Cameron Harper (Pateadores), Richard Ledezma (Real Salt Lake AZ), Taylor Jacob Davila (Real So Cal).
FORWARDS: Jorge Hernandez (LA Galaxy), Sebastian Soto (Real Salt Lake AZ), Declan McGlynn (Crossfire Premier).

U-17/18
GOALKEEPER: Trey Muse (Seattle Sounders FC).
DEFENDERS: Erick Gallinar (LA Galaxy), Glademir Mendoza (Real Salt Lake AZ), Christopher Grey (San Jose Earthquakes), Samual Rogers (Seattle Sounders FC).
MIDFIELDERS: Charles Wehan (Strikers FC), Giovanni Aguilar (Sacramento Republic FC), Andrew Paoli (San Jose Earthquakes).
FORWARDS: Wilson Harris (Real So Cal), Lucas Cini (Portland Timbers), Francis Avoce (Sacramento Republic FC).

CENTRAL CONFERENCE

Player of the Year U-15/16
Brayan Padilla (FC Dallas)
Player of the Year U-17/18
Christian Cappis (Texans SC Houston)
Coach of the Year U-13
Morris Lupenec (Vardar)
Coach of the Year U-14
Chris Hayden (FC Dallas)
Coach of the Year U-15/16
Chris Cartlidge (Colorado Rapids)
Coach of the Year U-17/18
Eric Quill (Texans SC Houston)
Administrator of the Year
Amy Richters (Crew SC Academy Wolves)

Central Conference Best XIs
U-15/16
GOALKEEPER: Damian Las (Chicago Fire).
DEFENDERS: Nathan Toledo (FC Dallas), Eben Noverr (Colorado Rapids), Nick Stone (Crew SC Academy Wolves), Axel Alejandre (FC United Soccer Club).
MIDFIELDERS: Milo Garvanian (Colorado Rapids), Cameron Duke (Sporting Kansas City), Isaiah Parente (Crew SC Academy).
FORWARDS: Brayan Padilla (FC Dallas), Joshua Penn (Sockers FC), Gianluca Busio (Sporting Kansas City).

U-17/18
GOALKEEPER: Steve Tekesky (Sporting Kansas City).
DEFENDERS: Jon-Talen Maples (Lonestar SC Academy), Jack Maher (St. Louis Scott Gallagher Metro), Samuel Vines (Colorado Rapids), Aedan Stanley (St. Louis Scott Gallagher Missouri).
MIDFIELDERS: Christian Cappis (Texans SC Houston), Brandon Servania (FC Dallas), Wan Kuzain Wan Kamal (Sporting Kansas City).
FORWARDS: Daniel Wright (Crew SC Academy Wolves), Thomas Warr (Indiana Fire Academy), Derek Dodson (Sockers FC).

EAST CONFERENCE

Player of the Year U-15/16
George Bello (Atlanta United FC)
Player of the Year U-17/18
Austin DaSilva (Beachside SC)
Coach of the Year U-13
Kevin Coleman (Philadelphia Union)
Coach of the Year U-14
Marcelo Carrera (IMG Academy)
Coach of the Year U-15/16
Matt Ney (Bethesda SC)
Coach of the Year U-17/18
Victor Pastora (Weston FC)
Administrator of the Year
Linda Carmody (Baltimore Armour)

East Conference Best XIs:
U-15/16

GOALKEEPER: Matt Frank (New York Red Bulls).
DEFENDERS: George Bello (Atlanta United FC), Nico Benalcazar (New York City FC), Pablo Vargas (Weston FC), Mason Judge (Chargers Soccer Club).
MIDFIELDERS: Kevin Vang (New England Revolution), Brenden Aaronson (Philadelphia Union), Nelson Martinez (D.C. United).
FORWARDS: JJ Jimenez (Everton FC Westchester), Giovanni Reyna (New York City FC), Nigel Griffith (Players Development Academy).

U-17/18
GOALKEEPER: Hunter Pinho (Players Development Academy).
DEFENDERS: Mark McKenzie (Philadelphia Union), Edwin Figueroa (Atlanta United FC), Jake Dengler (Baltimore Armour), Benjamin Di Rosa (Bethesda SC).
MIDFIELDERS: Joseph Brito (New England Revolution), Raul Aguilera (Orlando City SC), Lucas Del Rosario (Capital Area Railhawks-CASL).
FORWARDS: Emanuel Perez (Capital Area Railhawks-CASL), Austin DaSilva (Beachside SC), Lagos Kunga (Atlanta United FC).

Next story loading loading..