Men's Conference Central: Top-ranked Indiana moves into Big Ten final against Wisconsin

No. 1 Indiana beat Ohio State, 4-0, to move into the Big Ten final against Wisconsin, a 4-0 winner over regular season champion Michigan, 4-0.

Seniors Mark Segbers, Tom Barlow and Chris Mueller, the Big Ten Offensive Player of the Year led the Badgers with goals.

Other finals were set:

-- AAC (SMU vs. UCF);
-- Atlantic-10 (Massachusetts vs. VCU);
-- CAA (UNCW vs. William & Mary);
-- Mid-American (Western Michigan vs. Akron);
-- Missouri Valley (Missouri State vs. Central Arkansas)
-- Northeast (LIU Brooklyn vs. St. Francis, N.Y.)
-- Patriot (Colgate vs. Holy Cross)
-- WAC (Seattle vs. San Jose State).

AAC
Final
NOVEMBER 12

SMU vs. UCF
Semifinals
NOVEMBER 10
UCF 1 UConn 0
SMU 4 Temple 0
Final Standings:
5-1-1 SMU
4-2-1 UCF
4-3-0 UConn
4-3-0 Temple
3-2-2 USF
3-4-0 Tulsa
2-3-3 Memphis
0-7-0 Cincinnati

ACC
Final
NOVEMBER 12
Wake Forest vs. Virginia
Semifinals
NOVEMBER 8
Wake Forest 2 Clemson 1
Virginia 2 Notre Dame 1
Quarterfinals

NOVEMBER 5
Wake Forest 3 Virginia Tech 0
Duke 0 Clemson 1
Virginia 0 Louisville 0
(Virginia wins 4-3 on penalties.)
North Carolina 1 Notre Dame 2
First Round
NOVEMBER 1

NC State 0 Virginia Tech 1
Clemson 2 Syracuse 2
(Clemson wins 4-3 penalties.)
Virginia 4 Boston College 0
Notre Dame 5 Pitt 0
Final Standings:
ATLANTIC
7-0-1 Wake Forest
5-2-1 Louisville
4-4-0 Clemson
3-3-2 NC State
1-6-1 Boston College
0-6-2 Syracuse
COASTAL
6-1-1 North Carolina
4-3-1 Duke
3-2-3 Virginia
3-3-2 Notre Dame
3-5-0 Virginia Tech
2-6-0 Pittsburgh

America East
Final
NOVEMBER 12

UMass Lowell vs. Albany
Semifinals
NOVEMBER 8
UMass Lowell 2 New Hampshire 1
Vermont 0 Albany 1
Quarterfinals
NOVEMBER 4
Albany 1 UMBC 1
(Albany wins 4-2 on penalties.)
New Hampshire 1 Stony Brook 0
Final Standings:
5-1-1 Vermont
5-2-0 UMass Lowell
4-2-1 Albany
4-2-1 New Hampshire
2-4-1 UMBC
1-3-3 Stony Brook
1-4-2 Binghamton
1-5-1 Hartford

Atlantic Sun
Final
NOVEMBER 11
Jacksonville vs. Lipscomb
Semifinals
NOVEMBER 5
Stetson 1 Jacksonville 2
FGCU 1 Lipscomb 2
Quarterfinals
NOVEMBER 3
North Florida 1 Jacksonville 2
Lipscomb 3 NJIT 3
Final Standings:
4-0-2 Stetson
4-1-1 FGCU
3-2-1 NJIT
2-3-1 North Florida
2-3-1 Jacksonville
2-4-0 Lipscomb
1-5-0 USC Upstate

Atlantic-10
Final
NOVEMBER 12
Massachusetts vs. VCU
Semifinals

NOVEMBER 10
Massachusetts 1 Fordham 0
VCU 2 Rhode Island 0
Quarterfinals
NOVEMBER 4
Fordham 3 Dayton 2 Fordham 3
George Washington 0 Rhode Island 1
NOVEMBER 5
VCU 4 St. Bonaventure 1
Massachusetts 1 Saint Louis 0
Final Standings:
6-1-1 Massachusetts
6-2-0 VCU
6-2-0 George Washington
6-2-0 Dayton
5-2-1 Fordham
4-3-1 Rhode Island
4-4-0 St. Bonaventure
4-4-0 Saint Louis
3-4-1 Davidson
3-5-0 La Salle
1-6-1 Saint Joseph's
1-7-0 Duquesne
0-7-1 George Mason

Big East
Final
NOVEMBER 12

Georgetown vs. Xavier
Semifinals
NOVEMBER 8
Georgetown 2 St. John's 1
Butler 2 Xavier 2
(Xavier wins 4-1 on penalties.)
Quarterfinals
NOVEMBER 4
St. John's  3 Creighton  1
Xavier  3 Providence  0
Final Standings:
8-1-0 Butler
6-2-1 Georgetown
5-2-2 St. John's
5-4-0 Xavier
2-2-5 Providence
3-4-2 Creighton
3-5-1 Marquette
3-6-0 Seton Hall
2-6-1 DePaul
2-7-0 Villanova

Big South
Final
NOVEMBER 12

High Point vs. Presbyterian
Semifinals
NOVEMBER 8
High Point 3 Liberty 1
Radford 0 Presbyterian 0
(Presbyterian wins 3-1 on penalties.)
Quarterfinals
NOVEMBER 5

Liberty 3 Gardner-Webb 0
Presbyterian 2 Campbell 1
Final Standings:
7-1-0 High Point
5-1-2 Radford
5-2-1 Campbell
5-3-0 Liberty
4-3-1 Gardner-Webb
3-3-2 Presbyterian
1-6-1 Longwood
1-6-1 UNC Asheville
1-7-0 Winthrop

Big Ten
Final
NOVEMBER 12
Indiana vs. Wisconsin
Semifinals

NOVEMBER 10
Michigan 0 Wisconsin 4
Indiana 4 Ohio State 0
Quarterfinals
NOVEMBER 5
Michigan 4 Northwestern 1
Maryland 1 Wisconsin 2
Michigan State 1 Ohio State 2
NOVEMBER 6
Indiana 1 Penn State 0
First Round
NOVEMBER 4
Northwestern 3  Rutgers 2
Final Standings:
6-1-1 Michigan
5-0-3 Indiana
5-0-3 Michigan State
5-1-2 Maryland
4-3-1 Wisconsin
3-5-0 Ohio State
2-6-0 Penn State
1-7-0 Northwestern
0-8-0 Rutgers

Big West
Final
NOVEMBER 11
UC Davis vs. Cal State Fullerton
Semifinals
NOVEMBER 4
UC Santa Barbara 0 UC Riverside 1
CSUN 3 Sacramento State 2
Quarterfinals
NOVEMBER 1
UC Davis 4 CSUN 2         
Cal State Fullerton 2 UC Riverside 1
Final Standings:
NORTH
7-2-1 UC Davis
4-3-3 UC Santa Barbara
4-4-2 Sacramento State
3-6-1 Cal Poly
SOUTH
4-4-2 Cal State Fullerton
4-4-2 CSUN
4-5-1 UC Riverside
3-5-2 UC Irvine

CAA
Final
NOVEMBER 12

UNCW vs. William & Mary
Semifinals
NOVEMBER 10
UNCW 2 Charleston 1
James Madison 0 William & Mary 1
Quarterfinals
NOVEMBER 4
Elon 1 Charleston 2
William & Mary 4 Hofstra 1
Final Standings:
5-1-2 James Madison
5-3-0 UNCW
3-1-4 Charleston
3-1-4 Hofstra
3-2-3 William & Mary
3-2-3 Elon
2-4-2 Delaware
1-6-1 Northeastern
1-6-1 Drexel

Conference USA
Final
NOVEMBER 12

Old Dominion vs. Charlotte
Semifinals

NOVEMBER 10
FIU 1 Charlotte 3
Old Dominion 1 Marshall 0
Quarterfinals
NOVEMBER 8
Charlotte 1 New Mexico 0
Kentucky 0 Marshall 1
Old Dominion 2 South Carolina 0
Final Standings:
6-0-2 FIU
6-2-0 Old Dominion
4-2-2 Kentucky
3-2-2 New Mexico
2-1-5 Charlotte
3-5-0 Marshall
2-6-0 Florida Atlantic
1-4-2 South Carolina
1-6-1 UAB

Horizon
Final
NOVEMBER 11
Green Bay vs. UIC
Semifinals
NOVEMBER 9
Green Bay 3 Detroit Mercy 1
UIC 3 Cleveland State 1
Quarterfinals
NOVEMBER 6
Wright State 0 Cleveland State 4
Milwaukee 2 Detroit Mercy 2
(Detroit Mercy wins 5-4 on penalties.)
Final Standings:
7-1-1 Green Bay
6-2-1 UIC
6-3-0 Milwaukee
6-3-0 Wright State
4-3-2 Cleveland State
4-4-1 Detroit Mercy
3-4-2 Northern Kentucky
3-5-1 Oakland
2-7-0 Belmont
0-9-0 IUPUI

Ivy League
Standings:
5-0-1 Dartmouth
4-1-1 Columbia
2-2-2 Brown
2-2-2 Princeton
2-3-1 Cornell
1-3-2 Yale
1-3-2 Harvard
1-4-1 Penn
*Winner takes automatic bid.

Mid-American
Final
NOVEMBER 12

Western Michigan vs. Akron
Semifinals
NOVEMBER 10
Western Michigan 1 West Virginia 0
Akron 2 SIU-Edwardsville 1
Final Standings:
5-0-0 Western Michigan
4-1-0 Akron
2-3-0 SIU-Edwardsville
1-2-2 West Virginia
1-2-1 Bowling Green
0-4-1 Northern Illinois

MAAC
Semifinals
NOVEMBER 12
Fairfield vs. Rider
Semifinals
NOVEMBER 9

Fairfield 0 Quinnipiac 0
(Fairfield wins 3-2 on penalties.)
Rider 3 Canisius 1
Quarterfinals
NOVEMBER 5
Canisius 1 Iona 0
Quinnipiac 1 Manhattan 0
Final Standings:
7-1-2 Fairfield
6-2-2 Rider
5-1-4 Canisius
6-3-1 Manhattan
6-4-0 Quinnipiac
4-4-2 Iona
4-5-1 Monmouth
3-6-1 Marist
2-4-4 Siena
2-8-0 Saint Peter's
1-8-1 Niagara

Missouri Valley
Final
NOVEMBER 12
Missouri State vs. Central Arkansas
Semifinals
NOVEMBER 10
Missouri State 0 Evansville 0
(Missouri State 6-5 on penalties.)
Central Arkansas 1 Bradley 1
(Central Arkansas wins 8-7 on penalties.)
Quarterfinals
NOVEMBER 8
Loyola 0 Evansville 1
Bradley 3 Drake 1
First Round
NOVEMBER 7
Drake 4 Valparaiso 2
Final Standings:
5-2-1 Missouri State
5-3-0 Central Arkansas
4-3-1 Bradley
3-4-1 Evansville
3-4-1 Loyola, Ill.
3-5-0 Valparaiso
2-4-2 Drake

Northeast
Final
NOVEMBER 12

LIU Brooklyn vs. St. Francis (N.Y.)
Semifinals
NOVEMBER 10
LIU Brooklyn 4 Fairleigh Dickinson 0
St. Francis 3 Robert Morris 0
Final Standings:
6-0-1 St. Francis (N.Y.)
4-2-1 LIU Brooklyn
3-2-2 Fairleigh Dickinson
3-3-1 Robert Morris
3-4-0 Saint Francis (Pa.)
2-3-2 Central Connecticut
2-3-2 Bryant
0-6-1 Sacred Heart

Pac-12
Standings:
8-0-1 *Stanford
6-3-0 California
5-3-1 Washington
4-5-0 UCLA
3-6-0 Oregon State
0-9-0 San Diego State
*Wins automatic berth.

Patriot
Final
NOVEMBER 12
Colgate vs. Holy Cross
Semifinals
NOVEMBER 10
Loyola, Md. 2 Colgate 3
Boston Univ. 0 Holy Cross 0
(Holy Cross wins 4-1 on penalties.)
Quarterfinals
NOVEMBER 7
Bucknell 0 Colgate 1
Lehigh 0 Holy Cross 3
Final Standings:
7-2-0 Loyola Md.
6-2-1 Boston Univ.
5-3-1 Bucknell
5-3-1 Lehigh
4-3-2 Holy Cross
4-4-1 Colgate
3-4-2 Army
3-6-0 American
3-6-0 Lafayette
0-7-2 Navy

Southern
Final
NOVEMBER 12
Mercer vs. UNCG
Semifinals
NOVEMBER 9

ETSU 0 Mercer 0
(Mercer wins 4-3 on penalties.)
UNCG 3 Furman 2
Quarterfinals
NOVEMBER 4
Mercer 2 Wofford 1
Furman 7 VMI 1   
Final Standings:
6-0-4 ETSU
6-3-1 UNCG
5-2-3 Furman
4-4-1 Mercer
4-6-0 Wofford
0-10-0 VMI

Summit
Final
NOVEMBER 11

Denver vs. Omaha
Semifinals
NOVEMBER 9

Denver 1 Eastern Illinois 0
Western Illinois 0 Omaha 2
Final Standings:
5-0-0 Denver
3-2-0 Western Illinois
2-1-2 Omaha
2-2-1 Eastern Illinois
1-4-0 Oral Roberts
0-4-1 Fort Wayne

Sun Belt
Semifinals
NOVEMBER 11

Georgia State vs. Georgia Southern
Coastal Carolina vs. Howard
Quarterfinals
NOVEMBER 10

Georgia Southern 0 Appalachian State 0
(Georgia Southern wins 5-4 penalties.)
Hartwick 0 Howard 1
Final Standings:
4-1-0 Coastal Carolina
3-1-1 Georgia State
3-2-0 Georgia Southern
2-2-1 Hartwick
0-3-2 Appalachian State
0-3-2 Howard

WAC
Final
NOVEMBER 12

San Jose State vs. Seattle
Semifinals
NOVEMBER 10

Air Force 0 San Jose State 1
Seattle 0 UNLV 0
(Seattle wins 4-2 on penalties.)
Quarterfinals
NOVEMBER 8

San Jose State 2 UT Rio Grande Valley 0
Seattle 3 CSU Bakersfield 0
UNLV 2 Grand Canyon 1
Final Standings:
8-0-2 Air Force
7-3-0 UNLV
6-1-3 Seattle
5-4-1 San Jose State
4-4-2 UT Rio Grande Valley
4-5-1 CSU Bakersfield
4-5-1 Grand Canyon
3-5-1 Utah Valley
3-7-0 Kansas City
3-7-0 UIW
2-8-0 Houston Baptist

WCC
Standings

4-1-1 Portland
4-1-0 San Francisco
3-1-1 Pacific
2-2-2 San Diego
2-2-2 Saint Mary's
2-3-1 Santa Clara
2-4-0 Loyola Marymount
0-5-1 Gonzaga
*Winner takes automatic bid.
Next story loading loading..

Discover Our Publications