Boys Development Academy Awards (2017-18)

The Boys U.S. Soccer Development Academy has announced its 2017-18 conference All-XIs, and players and coaches of the year.


WEST CONFERENCE

Player of the Year U-16/17
Ulysses Llanez (LA Galaxy)

Player of the Year U-18/19
Richard Ledezma (Real Salt Lake)

Coach of the Year U-15
Alex Aldaz (Portland Timbers)

Coach of the Year U-16/17
Chris Little (Seattle Sounders)

Coach of the Year U-18/19
Martin Vasquez (Real Salt Lake)

Administrator of the Year
Jeremy Field (Sacramento Republic)

Community Award
Seattle Sounders

U-16/17 West Conference Best XI
GOALKEEPER: David Ochoa (Real Salt Lake).
DEFENDERS: Julian Araujo (Barca Academy), Leonardo Sepulveda (LA Galaxy), Kobe Hernandez (LA Galaxy), Blake Malone (Seattle Sounders FC).
MIDFIELDERS: Adam Saldana (Real So Cal), Efrain Alvarez (LA Galaxy), Hunter George (Sacramento Republic FC)
FORWARDS: Ulysses Llanez (LA Galaxy), Matthew Hoppe (Barca Academy), Ray Serrano Lopez (Seattle Sounders FC).

U-18/19 West Conference Best XI
GOALKEEPER: Sam Fowler (Seattle Sounders FC).
DEFENDERS: Glademir Mendoza (Real Salt Lake), Khai Brisco (Seattle Sounders FC), Ethan Bartlow (Crossfire Premier), Jean-Julien Foe Nuphaus (San Jose Earthquakes).
MIDFIELDERS: Alex Mendez (LA Galaxy), Richard Ledezma (Real Salt Lake), Frankie Amaya (Pateadores).
FORWARDS: Sebastian Soto (Real Salt Lake), Kyle Holcomb (Pateadores), Declan McGlynn (Crossfire Premier).

CENTRAL CONFERENCE

Player of the Year U-16/17
Cameron Duke (Sporting Kansas City)

Player of the Year U-18/19
Chris Richards (FC Dallas)


Coach of the Year U-15
Alex Cardenas (Houston Dynamo)

Coach of the Year U-16/17
Erik Bushey (Colorado Rapids)

Coach of the Year U-18/19
Ben Cross (Columbus Crew)

Administrator of the Year
Christi Malvezzi (Dallas Texans)

Community Award
St. Louis FC

U-16/17 Central Conference Best XI
GOALKEEPER: Damian Las (Chicago Fire).
DEFENDERS: Axel Alejandre (FC United), David Mendoza (Chicago Fire), Kevin Bonilla (FC Dallas), Luke Tiedke (Houston Texans).
MIDFIELDERS: Cameron Duke (Sporting Kansas City), Luis Flores (Shattuck-Saint Mary's), Marcelo Palomino (Houston Dynamo).
FORWARDS: Stefan Stojanovic (Sockers FC), Heriberto Soto (Houston Dynamo), Johan Gomez (FC Dallas).

U-18/19 Central Conference Best XI
GOALKEEPER: Alex Budnik (Sockers FC).
DEFENDERS: Aedan Stanley (St. Louis FC), Jack Maher (St. Louis FC), Chris Richards (FC Dallas), Aboubacar Keita (Crew SC Academy).
MIDFIELDERS: Sean Zawadzki (Crew SC), Jesse Ortiz (Houston Dynamo), Christian Cappis (FC Dallas).
FORWARDS: Jovany Herrera (Real Colorado), Matt Hundley (Colorado Rapids), Josh Penn (Sockers FC).

EAST CONFERENCE

Player of the Year U-16/17
Gio Reyna (New York City FC)

Player of the Year U-18/19
Justin Garces (Atlanta United)

Coach of the Year U-15
John Bello (D.C. United)

Coach of the Year U-16/17
Selim Talbi (Empire)

Coach of the Year U-18/19
Matt Pilkington (New York City FC)

Administrator of the Year
Daina Lecuona (Philadelphia Union)

Community Award
Atlanta United

U-16/17 East Conference Best XI
GOALKEEPER: Kristopher Shakes (Philadelphia Union).
DEFENDERS: George Campbell (Atlanta United), Mason Judge (Chargers Soccer Club), Joseph Scally (New York City FC), Darin Henry (Weston FC).
MIDFIELDERS: Gio Reyna (New York City FC), Elio Fermino (New England Revolution), Griffith Yow (D.C. United).
FORWARDS: Jackson Conway (Atlanta United FC), Jeffrey Copper (Chargers Soccer Club), Scott Taylor (New York Red Bulls).

U-18/19 East Conference Best XI
GOALKEEPER: Justin Garces (Atlanta United FC).
DEFENDERS: James Sands (New York City FC), Kwaku Owusu (New York City FC), Prince Loney-Bailey (New England Revolution), Will Crain (Atlanta United FC).
MIDFIELDERS: JP Marin (New York Red Bulls), Allen Seals (Orlando City SC), Simon Becher (Oakwood SC).
FORWARDS: German Giammattei (Kendall SC), Daniel Steedman (Charlotte Soccer Academy), Christian Sorto (Baltimore Armour).

Next story loading loading..

Discover Our Publications