U.S. Open Cup: Six 2019 qualifiers advance, FC Denver out

Five of the six teams that reached the 2019 Open Cup through local qualifying won first-round games in qualifying for the 2020 Open Cup.

Florida Soccer Soldiers, who beat the USL Championship's Charlotte Independence in the second round of the 2019 Open Cup, Academica SC, Cal FC, NTX Rayados and West Chester United all won.

Cal FC recorded the biggest win, defeating Quickening SC, 9-2, with three goals from Willie Raygosa and two from Orr Barouch.

The only 2019 qualifier to lose was FC Denver, which dropped a 2-0 decision to FC Boulder Harpo on goals by Freddie Braun and Shane Wheeler.

A seven 2019 qualifier, Virginia United, was exempt in the first round.

East Region
Sept. 21 in Cambridge, Mass.
Kendall Wanderers (Mass.) 0 Safira FC (Mass.) 5
Sept. 21 in Ashland, Mass.
Juve-Pro Soccer (Mass.) 0 Brockton FC United (Mass.) 1
Sept. 21 in Charlottesville, Va.
SOCA (Va.) 1 World Class Premier Elite FC (Md.) 4
Sept. 21 in Pittsburgh, Pa.
Steel FC (Pa.) 3 Germantown City FC (Md.) 1
Sept. 22 in Mahwah, N.J.
CSA Westchester (N.J.) 2 Jackson Lions FC (N.J.) 1
Sept. 22 in Elkridge, Md.
Steel Pulse FC (Md.) 2 Tartan Devils Oak Avalon (Pa.) 3
Sept. 22 in Bryn Mawr, Pa.
Danubia Swabian (Pa.) 0 West Chester United (Pa.) 5
Sept. 22 in North Wales, Pa.
Ukrainian Nationals (Pa.) 1 Vereinigung Erzgebirge (Pa.) 4
Sept. 22 in Hyattsville, Md.
FC Millennium International (Md.) 2  CD Huateras (Va.) 3
Sept. 22 in Woodbridge, Va.
Doradus FC (Va.) 1 Alianza Futbol Club (Va.) 2
Sept. 22 in Clifton, N.J.
Clifton Elite FC (N.J.) 2 Lansdowne Yonkers FC (N.Y.) 4
First-Round Byes (5): Christos FC (Md.); Federal City Wanderers (D.C.); New York Pancyprian Freedoms (N.Y.); United German Hungarians (Pa.); Virginia United (Va.)

Central Region
Sept. 21 in Austin, Texas
Celtic Cowboys Premier (Texas) 7 Central Texas Lobos (Texas) 1
Sept. 21 in Miami, Fla.
Atletico Miami CF (Fla.) 3 Miami United FC U23 (Fla.) 7
Sept. 21 in Balch Springs, Texas
NTX Rayados (Texas) 4 FC Fort Worth Soccer Club (Texas) 2
Sept. 21 in Sandy Spring, Ga.
Club ATLetic (Ga.) 0 Georgia Revolution FC Reserves (Ga.) 1
Sept. 21 in Temple, Texas
Coyotes FC (Texas) 2 San Antonio Runners (Texas) 3
Sept. 21 in Lafayette, La.
Louisiana Krewe FC (La.) 5 Northshore United (La.) 2
Sept. 21 in Delray Beach, Fla.
Hurricane FC (Fla.) 1 International Soccer Association (Fla.) 1 (9-8 on PKs)
Sept. 22 in Addison, Texas
Lone Star Republic (Texas) 1 Inocentes Futbol Club (Texas) 2
Sept. 22 in Charleston, S.C.
Charleston United (S.C.) 1 Soda City Sorinex FC (S.C.) 1 (2-4 on Pks)
Sept. 22 in Sanford, Fla.
Deportivo Lake Mary (Fla.) 0 Orlando FC Wolves (Fla.) 2
Sept. 22 in Miramar, Fla.
Florida Soccer Soldiers (Fla.) 2 Red Force FC (Fla.) 0
Sept. 22 in Livonia, Mich.
Livonia City FC (Mich.) 2 Wayne County Sporting (Mich.) 2 (5-4 on PKs)
Sept. 28 in Houston, Texas
Athletic Katy FC (Texas) vs. Houston FC (Texas) 11 a.m. CT
First Round Byes (3): Ann Arbor FC (Mich.); Nashville United (Tenn.); Springfield FC (Ill.)

West Region

Sept. 21 in Chula Vista, Calif.
Chula Vista FC (Calif.) 2 Rebels Soccer Club (Calif.) 2 (5-3 on PKs)
Sept. 21 in Aurora, Colo.
FC Denver (Colo.) 0 FC Boulder Harpos (Colo.) 2
Sept. 21 in Denver, Colo.
Logroñes Denver Soccer Club (Colo.) 2 Colorado Rovers (Colo.) 6
Sept. 21 in Lake Forest, Calif.
USA Soccer Stars FC (Calif.) 1 Alta California Sol (Calif.) 2
Sept. 21 in Irvine, Calif.
Newport FC (Calif.) 1 SC Trojans FC (Calif.) 4
Sept. 21 in Irvine, Calif.
L.A. Monsters FC (Calif.) 4 Valley United SC (Calif.) 0
Sept. 21 in San Jose, Calif.
Real San Jose (Calif.) 1 Outbreak FC (Calif.) 1 (2-4 on PKs)
Sept. 21 in Oakland, Calif.
Oakland Stompers (Calif.) 1 Contra Costa FC (Calif.) 0
Sept. 22 in Herriman, Utah
San Juan FC (Utah) 2 IPS/Marathon Taverna (Ore.) 0
Sept. 22 in Lakewood, Colo.
Athletic Club of Sloan's Lake (Colo.) 0 Azteca FC (Colo.) 5
Sept. 22 in Lakewood, Colo.
Colorado Rush (Colo.) 3 Club El Azul (Colo.) 2
Sept. 22 in Lancaster, Calif.
Quickening (Calif.) 2 Cal FC (Calif.) 9
Sept. 22 in Denver, Colo.
Gam United FC (Colo.) 1 FC Union Jerez (Colo.) 2
Sept. 22 in Oxnard, Calif.
Oxnard Guerreros FC (Calif.) vs. Santa Monica United FC (Calif.) 6:30 p.m. PT
Sept. 22 in Turlock, Calif.
Academica SC (Calif.) 4 PV United (Calif.) 1
Sept. 22 in Redwood City, Calif.
JASA RWC (Calif.) 0 Olympic Club (Calif.) 4
First Round Byes: None

Second Qualifying Round: Oct. 19-20
Third Qualifying Round: Nov. 23-24
Fourth Qualifying Round (if necessary): Dec. 21-22
Next story loading loading..

Discover Our Publications