College Women: Conference tournament central

Alabama State became the seventh team to clinch a berth in the 2021 NCAA Division I Women's Tournament when it won the SWAC in a shootout over Grambling State on Sunday.

-- Florida State, South Alabama, TCU and Vanderbilt won the championships of the only four conferences that competed in the fall.

-- UCLA clinched the Pac-12 championship for the first time since 2014 on Friday. Two days later, the Bruins ended a seven-game losing streak against Stanford with a 2-1 overtime victory on senior Delanie Sheehan’s golden goal. Stanford, the 2019 national champion, dropped to 5-6-2 overall.



-- On Saturday, Santa Clara (7-0-0 in conference play) clinched the WCC title for 11th time.

COVID-19: Michigan and Nebraska were forced to withdraw in the first round of the Big Ten conference tournament due to COVID-19 issues.
 
AAC
Thursday, April 15
Semifinals (Tampa, Fla., ESPN+)
Memphis vs. Cincinnati 3 pm.
USF vs. East Carolina 7 pm.
Saturday, April 17
Final (Tampa, Fla., ESPN+)
Semifinal winners 2 pm.

ACC
Florida State won fall championship

America East
Thursday, April 15
Semifinals (Lowell, Mass.)
UMass Lowell vs. Binghamton 2 pm.
Stony Brook vs. Vermont 6 pm.
Saturday, April 17
Final (Lowell, Mass.)
Semifinal winners 5 pm.

Atlantic Sun
Wednesday, April 7
First Round
Liberty 4 North Alabama 1
Saturday, April 10
Quarterfinals
Kennesaw State 1 Bellarmine 0
Lipscomb 0 Liberty 1
North Florida 3 Stetson 1
FGCU 2 Jacksonville 1
Thursday, April 15
Semifinals (Kennesaw, Ga.)
North Florida vs. Liberty, 4 pm.
Kennesaw State vs. FGCU, 7 pm.
Saturday, April 17
Final (Kennesaw, Ga., ESPN+)
Semifinal winners 1 pm.

Atlantic 10
Thursday, April 15
Semifinals (ESPN+)
Noon
4 pm.
Saturday, April 17
Final (ESPN+)
Semifinal winners Noon.

Big East
Friday, April 16
Semifinals (Providence, R.I., Big East Digital Network)
Georgetown vs. Creighton 2 pm.
Butler vs. UConn 5 pm.
Sunday, April 18
Final (Providence, R.I., FS1)
Semifinal winners 11 am.

Big Sky
Thursday, April 15
Semifinals (Ogden, Utah)
Northern Arizona vs. Idaho 2 pm.
Montana vs. Northern Colorado 5 pm.
Saturday, April 17
Final (Ogden, Utah)
Semifinal winners 5:30 pm.

Big South
Tuesday, April 13
Semifinals (campus sites, ESPN+)
High Point vs. Longwood, 7:00pm
Radford vs. Campbell, 7:00pm
Friday, April 16 (at highest remaining seed, ESPN+)
Semifinal winners 7 pm.

Big Ten
First Round
Thursday, April 8
Ohio State 4, Maryland 2
Rutgers 1, Michigan State 0
Nebraska vs. Minnesota (Nebraska withdrew due to COVID-19 issues)
Michigan vs. Indiana (Michigan withdrew due to COVID-19 issues)
Northwestern 1, Purdue 0
Illinois 1 Iowa 2
Quarterfinals
Sunday, April 11
Ohio State 0 Rutgers 1
Iowa 2 Minnesota 0
Penn State 3 Indiana 1
Wisconsin 1 Northwestern 1 (Wisconsin wins 4-2 on penalties.)
Thursday, April 15
Semifinals (University Park, Pa., Big Ten Network)
Rutgers vs. Wisconsin 5 pm.
Penn State vs. 7:30 pm.
Saturday, April 17
Final (University Park, Pa., Big Ten Network)
Semifinal winners Noon.

Big 12
TCU won fall championship.

Big West
No season.

CAA
Thursday, April 15
Semifinals (Towson, Md., FloFC.com)
Hofstra vs. Elon 4 pm.
UNCW vs. Northeastern 7 pm.
Saturday, April 17
Final (Towson, Md., FloFC.com)
Semifinal winners 3 pm.

Conference USA
Tuesday, April 13
Quarterfinals (Houston, Texas, ESPN+)
WKU vs. UAB Noon.
North Texas vs. Charlotte 2:30 pm.
Florida Atlantic vs. Southern Miss 5 pm.
Rice vs. ODU 7:30 pm.
Thursday, April 15
Semifinals  (Houston, Texas, ESPN+)
Quarterfinal winners 5:30 pm.
Quarterfinal winners 8 pm.
Saturday, April 17
Final  (Houston, Texas, ESPN+)
Semifinal winners 1 pm.

Horizon
Sunday, April 11
Semifinals
Northern Kentucky 3 UIC 0
Milwaukee 3  IUPUI 0
Saturday, April 17
Final (Highland Heights, Kentucky, ESPN+)
Northern Kentucky vs. Milwaukee 1 pm.

Ivy
No season.

MAAC
Friday, April 9
Quarterfinals
Quinnipiac 1 Fairfield 0
Monmouth 1 Niagara 0
Siena 3 Iona 0
Rider 2 Manhattan 1
Monday, April 12
Semifinals (campus sites, ESPN+)
Quinnipiac vs. Monmouth 3 pm.
Siena vs. Rider 3 pm.
Friday, April 16
Final
(at highest remaining seed, ESPN+)
Semifinal winners TBA

Mid-American
Saturday, April 17
Final
Bowling Green vs. Ball State 7 pm.

Missouri Valley
Sunday, April 11
Quarterfinals

Valparaiso 0 Evansville 0 (Valparaiso wins 5-3 on penalties.)
Illinois State 1 UNI 1 (Illinois State wins 3-0 on penalties.)
Wednesday, April 14
Semifinals (campus sites, ESPN+)
Indiana State vs. Valparaiso
Loyola, Illinois vs. Illinois State
Sunday, April 18
Final
(at highest remaining seed, ESPN+)
Semifinal winners TBA

Mountain West
Saturday, April 17
Final (Albuquerque, N.M., Mountain West Network)
New Mexico vs. San Diego State 9:30 pm.

Northeast
Friday, April 16
Semifinals (at highest seed, NEC Front Row)
TBA
TBA
Sunday, April 18
Final (at highest seed, NEC Front Row)
Semifinal winners TBA

Ohio Valley
Thursday, April 15
Semifinals  (Murray, Ky., ESPN+)
Murray State vs. Southeast Missouri Noon,
SIUE vs. UT Martin  3 pm
Saturday, April 17
Final  (Murray, Ky., ESPN+)
Semifinal winners 2 pm.

Pac-12
No tournament -- UCLA receives automatic bid.

Patriot
Wednesday, April 14
Semifinals (campus sites, ESPN+)
Navy vs. Loyola Maryland 6 pm.
Boston University vs. Colgate 7 pm.
Saturday, April 17 
Final (
at highest remaining seed, ESPN+)     
Semifinal winners TBA
 
SEC
Vanderbilt won fall championship.

Southern
Friday-Sunday, April 9-11
Semifinals
Samford 6 Mercer 1
Furman 1 Chattanooga 0
Friday, April 16
Final (
Birmingham, Alabama, ESPN+)     
Samford vs. Furman 3 pm.

Southland
Tuesday, April 13
Quarterfinals (Beaumont, Texas, ESPN+)
Stephen F. Austin vs. Texas A&M-Corpus Christi Noon.
Northwestern State vs. Southeastern Louisiana 3 pm.
Abilene Christian vs. UIW 6 pm.
Lamar vs. Sam Houston 9 pm.
Thursday, April 15
Semifinals (Beaumont, Texas, ESPN+)
TBA 5 pm.
TBA 8 pm.
Saturday, April 17
Final (Beaumont, Texas, ESPN+)
Semifinal winners 2 pm.

Summit
Thursday, April 15
Semifinals (Omaha, Nebraska, thesummitleague.org/watch)
Denver vs. South Dakota 3 pm.
Omaha vs. South Dakota State 6 pm.
Saturday, April 17
Final (Omaha, Nebraska, thesummitleague.org/watch)
Semifinal winners 5 pm.

Sun Belt
South Alabama won fall championship.

SWAC
Thursday, April 8
Quarterfinals (Prairie View, Texas)
Alabama State 6 Alcorn State 1
Jackson State 8 Texas Southern 2
Southern 1 Prairie View A&M 0
Grambling State 2 Arkansas-Pine Bluff 0
Friday, April 9
Semifinals (Prairie View, Texas)
Alabama State 3 Jackson State 2
Grambling State 2 Southern 0
Sunday, April 11
Final (Prairie View, Texas)
Alabama State 2 Grambling State 2 (Alabama State wins 3-1 on penalties.)

WAC
Tuesday, April 13
Quarterfinals (Phoenix, Arizona, ESPN+)
UT-Rio Grande Valley vs. NM State 6 pm.
Grand Canyon vs. Chicago State 10 pm.
Thursday, April 15
Quarterfinals (Phoenix, Arizona, ESPN+)
Utah Valley vs. UT-Rio Grande Valley/NM State winner 6 pm.
Seattle U vs. Grand Canyon/Chicago State winner 10 pm.
Saturday, April 17
Final (Phoenix, Arizona, ESPN+)
Semifinal winners 5 pm.

WCC
No tournament -- Santa Clara receives automatic bid.
Next story loading loading..

Discover Our Publications