College Men: Conference tournament central

Both unbeaten and untied teams, Lafayette (Patriot) and Grand Canyon (WAC),  moved into the finals of their respective tournaments.

Three other unbeaten teams -- 2019 national champion Georgetown (Big East), UNH (America East) and James Madison (CAA) -- moved into tournament finals.

The NCAA will hold its draw show on Monday The first round of the NCAA Division I Tournament will begin on April 29 in North Carolina.
 
AAC

Thursday, April 15
Semifinals (Orlando, Fla.)
Tulsa 1 Temple 1 (Tulsa wins 3-1 on penalties.)
UCF 1 SMU 1 (UCF wins 4-3 on penalties.)
Saturday, April 17
Final (Orlando, Fla., ESPN+)
UCF vs. Tulsa 7 pm.

ACC
Saturday, April 17
Final (Clemson, S.C., ACC Network)
Clemson vs. Pitt 7 pm.
Note: Clemson won the fall championship and qualified for spring final against the winner of the spring divisional winners to determine the winner of the automatic bid. Since Clemson won the Atlantic Division, Pitt, the Coastal Division winner, advanced to the final.

America East
Thursday, April 15
Semifinals (Durham, N.H.)
UNH 2 Hartford 0.
Vermont 1 NJIT 0
Saturday, April 17
Final (Durham, N.H.)
UNH vs. Vermont 4 pm.



Atlantic Sun
Saturday, April 10
Quarterfinals
Lipscomb 2 Liberty 0
Jacksonville 3 Stetson 0
FGCU 1 North Florida 1 (FGCU win 5-3 on penalties.)
Thursday, April 15
Semifinals (Jacksonville, Fla.)
Bellarmine 1 FGCU 2
Jacksonville 4 Lipscomb 2
Saturday, April 17
Final (Jacksonville, Fla., ESPN+)
Jacksonville vs. FGCU 1 pm.

Atlantic 10
Thursday, April 15
Semifinals (Dayton, Ohio)
Dayton 0 George Washington 1
Saint Louis 1 Fordham 2.
Saturday, April 17
Final (Dayton, Ohio, ESPN+)
Fordham vs. George Washington Noon.

Big East
Thursday, April 15
Semifinals (Washington, D.C.)
Georgetown 1 Creighton 0
Marquette 1 Seton Hall 4
Saturday, April 17
Final (Washington, D.C., FS2)
Georgetown vs. Seton Hall 3 pm.

Big South
Wednesday, April 14
Semifinals (campus sites)
Campbell 1 USC Upstate 1 (USC Upstate wins 4-2 on penalties.)
High Point 1 UNC Asheville 0
Saturday, April 17
Final (High Point, N.C., ESPN+)
High Point vs. USC Upstate 7 pm.

Big Ten
Saturday, April 10
Quarterfinals (campus sites)
Penn State 3 Ohio State 1
Maryland 1 Rutgers 1 (Maryland wins 5-4 on penalties.)
Michigan 1 Michigan State 0
Indiana 3 Northwestern 0
Wednesday, April 14
Semifinals (campus sites)
Indiana 2 Maryland 0
Penn State 4 Michigan 1
Saturday, April 17
Final (Bloomington, Ind., Big Ten Network)
Indiana vs. Penn State  5 pm.

Big West
No season.

CAA
Thursday, April 15
Semifinals (Philadelphia, Pa.)
Drexel 1 James Madison 1 (James Madison wins 8-7 on penalties.)
Hofstra 4 UNCW 2
Saturday, April 17
Final (Philadelphia, Pa., FloFC.com)
James Madison vs. Hofstra Noon

Conference USA
No tournament -- regular-season champion receives automatic bid.

Horizon
Saturday, April 10
Semifinals
Northern Kentucky vs. Wright State (Wright State withdrew due to COVID-19 issues)
UIC 1 Milwaukee 2
Saturday, April 17
Final (Highland Heights, Ky., ESPN+)
Northern Kentucky vs. Milwaukee 5 pm.

Ivy

No season.

MAAC
Sunday, April 11
Quarterfinals
Rider 4 Iona 1
Niagara 1 Monmouth 2
Quinnipiac 1 Siena 0
Saint Peter’s 0 Fairfield 1
Wednesday, April 14
Semifinals (campus sites)
Quinnipiac 2 Fairfield 1
Rider 0 Monmouth 2
Saturday, April 17  (Hamden, Conn., ESPN+)     
Quinnipiac vs. Monmouth



Mid-American
No tournament -- regular-season champion receives automatic bid.

Missouri Valley
Tuesday, April 13
Semifinals (campus sites)
Drake 1 Loyola, Illinois 4
Missouri State 3 Bradley 1
Saturday, April 17
Final
(Springfield, Mo., ESPN+)
Missouri State vs. Loyola, Illinois 2 pm.

Northeast
Friday, April 16
Final (NEC Front Row)
St. Francis (N.Y.) vs. TBA 1 pm.

Pac-12
No tournament -- regular-season champion receives automatic bid.

Patriot
Wednesday, April 14
Semifinals (campus sites)
Lafayette 2 Holy Cross 1
Loyola Maryland 3 American 3
Saturday, April 17 
Final (
Easton, Pa. , ESPN+)     
Lafayette vs. American 3 pm.

Southern
Friday-Saturday, April 9-10
Semifinals
Furman 1 Belmont 3
UNCG 2 ETSU 1
Saturday, April 17
Final (
Greensboro, N.C., ESPN+)     
UNCG vs. Belmont 6 pm.

Summit
No tournament -- regular-season champion receives automatic bid.

Sun Belt
Coastal Carolina won fall championship.

WAC
Tuesday, April 13
Quarterfinals (Las Vegas, Nev.)
UNLV 1 Seattle U. 3
San Jose State 2 Air Force 2 (Air Force wins 4-3 on penalties.)
Thursday, April 15
Quarterfinals (Las Vegas, Nev.)
Grand Canyon 2 Seattle U. 0
UT-Rio Grande Valley 0 Air Force 1
Saturday, April 17
Final (Las Vegas, Nevada, ESPN+)
Grand Canyon vs. Air Force 4 pm.

WCC
No tournament -- Loyola Marymount receives automatic bid.

Next story loading loading..

Discover Our Publications