College Women: Conference tournament central

Four women's conference champions will be crowned on Friday in tournament finals in the Big South, MAAC, Northeast and Southern.

The finalists include unbeaten and untied High Point (Big South) and Central Connecticut State (Northeast).

Unbeaten Hofstra's bid for a fourth straight CAA title ended when it lost to Elon, 1-0.

The NCAA will hold its draw show on Monday The first round of the NCAA Division I Tournament will begin on April 29 in North Carolina.

AAC
Thursday, April 15
Semifinals (Tampa, Fla.)
Memphis  Cincinnati 1
USF 1 East Carolina 0
Saturday, April 17
Final (Tampa, Fla., ESPN+)
USF vs. Cincinnati 2 pm.

ACC
Florida State won fall championship

America East
Thursday, April 15
Semifinals (Lowell, Mass.)
UMass Lowell 0 Binghamton 1
Stony Brook 3 Vermont 1
Saturday, April 17
Final (Lowell, Mass.)
Stony Brook vs. Binghamton 5 pm.

Atlantic Sun
Wednesday, April 7
First Round
Liberty 4 North Alabama 1
Saturday, April 10
Quarterfinals
Kennesaw State 1 Bellarmine 0
Lipscomb 0 Liberty 1
North Florida 3 Stetson 1
FGCU 2 Jacksonville 1
Thursday, April 15
Semifinals (Kennesaw, Ga.)
North Florida 0 Liberty 1
Kennesaw State 1 FGCU 0
Saturday, April 17
Final (Kennesaw, Ga., ESPN+)
Kennesaw State vs. Liberty 1 pm.

Atlantic 10
Thursday, April 15
Semifinals (St. Louis, Mo.)
Saint Louis 3 Dayton 0
UMass 0 Davidson 1
Saturday, April 17
Final (St. Louis, Mo., ESPN+)
Saint Louis vs. Davidson Noon.

Big East
Friday, April 16
Semifinals (Providence, R.I., Big East Digital Network)
Georgetown vs. Creighton 2 pm.
Butler vs. UConn 5 pm.
Sunday, April 18
Final (Providence, R.I., FS1)
Semifinal winners 11 am.

Big Sky
Thursday, April 15
Semifinals (Ogden, Utah)
Northern Arizona 1 Idaho 0
Montana 2 Northern Colorado 1.
Saturday, April 17
Final (Ogden, Utah, Pluto TV)
Northern Arizona vs. Montana 5:30 pm.

Big South
Tuesday, April 13
Semifinals (campus sites)
High Point 2 Longwood 0
Radford 1 Campbell 3
Friday, April 16 (High Point, N.C., ESPN+)
High Point vs. Campbell 7 pm.

Big Ten
First Round
Thursday, April 8
Ohio State 4, Maryland 2
Rutgers 1, Michigan State 0
Nebraska vs. Minnesota (Nebraska withdrew due to COVID-19 issues)
Michigan vs. Indiana (Michigan withdrew due to COVID-19 issues)
Northwestern 1, Purdue 0
Illinois 1 Iowa 2
Quarterfinals
Sunday, April 11
Ohio State 0 Rutgers 1
Iowa 2 Minnesota 0
Penn State 3 Indiana 1
Wisconsin 1 Northwestern 1 (Wisconsin wins 4-2 on penalties.)
Thursday, April 15
Semifinals (University Park, Pa.)
Rutgers 1 Wisconsin 2
Penn State 0 Iowa 1
Saturday, April 17
Final (University Park, Pa., Big Ten Network)
Wisconsin vs. Iowa Noon.

Big 12
TCU won fall championship.

Big West
No season.

CAA
Thursday, April 15
Semifinals (Towson, Md.)
Hofstra 0 Elon 1
UNCW 3 Northeastern 2
Saturday, April 17
Final (Towson, Md., FloFC.com)
Elon vs. UNCW 3 pm.



Conference USA
Tuesday, April 13
Quarterfinals (Houston, Texas)
WKU 1 UAB 0.
North Texas 0 Charlotte 1
FAU 1 Southern Miss 2
Rice 3 ODU 0
Thursday, April 15
Semifinals  (Houston, Texas)
WKU 0 Charlotte 2
Rice 0 Southern Miss 0 (Rice wins 5-3 on penalties.)
Saturday, April 17
Final  (Houston, Texas, ESPN+)
Rice 0 vs. Charlotte 1 pm.

Horizon
Sunday, April 11
Semifinals
Northern Kentucky 3 UIC 0
Milwaukee 3  IUPUI 0
Saturday, April 17
Final (Highland Heights, Kentucky, ESPN+)
Northern Kentucky vs. Milwaukee 1 pm.

Ivy
No season.

MAAC
Friday, April 9
Quarterfinals
Quinnipiac 1 Fairfield 0
Monmouth 1 Niagara 0
Siena 3 Iona 0
Rider 2 Manhattan 1
Monday, April 12
Semifinals (campus sites)
Quinnipiac 0 Monmouth 2
Siena 2 Rider 1
Friday, April 16
Final
(Loudonville, N.Y., ESPN+)
Siena vs. Monmouth 3 pm.

Mid-American
Saturday, April 17
Final
Bowling Green vs. Ball State 7 pm.

Missouri Valley
Sunday, April 11
Quarterfinals

Valparaiso 0 Evansville 0 (Valparaiso wins 5-3 on penalties.)
Illinois State 1 UNI 1 (Illinois State wins 3-0 on penalties.)
Wednesday, April 14
Semifinals (campus sites)
Indiana State 0 Valparaiso 1
Loyola, Illinois 2 Illinois State 1
Sunday, April 18
Final
(Chicago, Ill., ESPN+)
Loyola, Illinois vs. Valparaiso 1 pm.

Mountain West
Saturday, April 17
Final (Albuquerque, N.M., Mountain West Network)
New Mexico vs. San Diego State 9:30 pm.

Northeast
Friday, April 16
Final (New Britain, Conn., NEC Front Row)
Central Connecticut vs. LIU 3 pm.

Ohio Valley
Thursday, April 15
Semifinals  (Murray, Ky.)
Murray State 0  1
SIUE 2 UT Martin 0
Saturday, April 17
Final  (Murray, Ky., ESPN+)
SIUE vs. SE Missouri 2 pm.

Pac-12
No tournament -- UCLA receives automatic bid.

Patriot
Wednesday, April 14
Semifinals (campus sites)
Navy 1 Loyola Maryland 0
Boston University 0 Colgate 1
Saturday, April 17 
Final (
Hamilton, N.Y., ESPN+)     
Colgate vs. Navy 2 pm.
 
SEC
Vanderbilt won fall championship.

Southern
Friday-Sunday, April 9-11
Semifinals
Samford 6 Mercer 1
Furman 1 Chattanooga 0
Friday, April 16
Final (
Birmingham, Alabama, ESPN+)     
Samford vs. Furman 3 pm.

Southland
Tuesday, April 13
Quarterfinals (Beaumont, Texas)
Stephen F. Austin 1 Texas A&M-Corpus Christi 1 (Stephen F. Austin wins 4-2 on penalties.)
Northwestern State 0 Southeastern Louisiana 0 (Southeastern Louisiana wins 4-3 on penalties.)
Abilene Christian 3 UIW 0
Lamar 3 Sam Houston 4
Thursday, April 15
Semifinals (Beaumont, Texas)
Stephen F. Austin 0 Southeastern Louisiana 2
Abilene Christian 0 Sam Houston 1
Saturday, April 17
Final (Beaumont, Texas, ESPN+)
Southeastern Louisiana vs. Abilene Christian 2 pm.

Summit
Thursday, April 15
Semifinals (Omaha, Neb.)
Denver 2 South Dakota 0.
Omaha 0 South Dakota State 0 (Omaha wins 3-1 on penalties.)
Saturday, April 17
Final (Omaha, Neb., thesummitleague.org/watch)
Semifinal winners 5 pm.

Sun Belt
South Alabama won fall championship.

SWAC
Thursday, April 8
Quarterfinals (Prairie View, Texas)
Alabama State 6 Alcorn State 1
Jackson State 8 Texas Southern 2
Southern 1 Prairie View A&M 0
Grambling State 2 Arkansas-Pine Bluff 0
Friday, April 9
Semifinals (Prairie View, Texas)
Alabama State 3 Jackson State 2
Grambling State 2 Southern 0
Sunday, April 11
Final (Prairie View, Texas)
Alabama State 2 Grambling State 2 (Alabama State wins 3-1 on penalties.)

WAC
Tuesday, April 13
Quarterfinals (Phoenix, Arizona, ESPN+)
UT-Rio Grande Valley 2 NM State 3
Grand Canyon 5 Chicago State 2
Thursday, April 15
Quarterfinals (Phoenix, Arizona, ESPN+)
Utah Valley 1 NM State 1 (Utah Valley wins 4-3 on penalties.)
Seattle U 3 Grand Canyon 2
Saturday, April 17
Final (Phoenix, Arizona, ESPN+)
Seattle U vs. Utah Valley 5 pm.

WCC
No tournament -- Santa Clara receives automatic bid.

Next story loading loading..

Discover Our Publications