• NCAA Division II Men's All-Americas
    NSCAA/ADIDAS First Team Goalkeeper -- Thom Peer (Wisc.-Parkside). Defenders -- Joe Cartlidge (Cal State Dom. Hills), Vincent Kwarula (Southern Conn.), John Thompson (Lewis). Midfielders -- Georges Haba (Dowling), Sean Lockhart (Cal State-Dom. Hills), Justin McMillian (SIU-Edwardsville). Forwards -- Luiz Araujo (Grand Canyon), Davy Arnaud (West Texas A&M), Roy Fink (Tampa), Anthony Maher (Mercyhurst). Second Team Goalkeeper -- Tobias Svantesson (So. New Hampshire). Defenders -- Tim Karalexis (St. Anselm), Sean Stewart (East Stroudsburg), Justin Trevorrow (Wisc.-Parkside). Midfielders -- Neil Holloway (Wheeling), Scott Montgomery (Lander), Khano Smith (Less McRae). Forwards -- Chris Bagley (St. Anselm), Joel Bagley (Wheeling), Barry Gibney (Christian Brothers), ...
  • NCAA Division III Men's All-Americas
    NSCAA/ADIDAS First Team Goalkeeper -- Chris Boyles (Messiah). Defenders -- Glen Collins (Greensboro), Ryan Kitzen (Johns Hopkins), Brendan Mayer (Macalester). Midfielders -- Shaun Cavanaugh (Wheaton, Mass.), Mike Iacono (Kean), Josef Powell (Williams), Ignacio Scarella (Rowan). Forwards -- Alex Blake (Williams), Ted Giannacopoulos (Williams), Chris Heslep (John Carroll). Second Team Goalkeeper -- Josh McElroy (Norwich). Defenders -- Darren Lacrocque (Salisbury), Bjorn Lidman (Wilmington), Matthew Stueckle (Whitworth). Midfielders -- Matthew Boehnen (Wisc.-Oshkosh), Adam Hibshman (Carnegie Mellon), Jeffrey Moore (Richard Stockton), Robert Weinberg (Otterbein). Forwards -- Jamal Ballantyne (St. Lawrence), Rudy Lormil (Kean), Trevor Mutch (Claremont). Third Team Goalkeeper -- Marcus Voss (Hope). ...
  • JC Division I Men's All-Americas
    NSCAA/ADIDAS First Team Goalkeeper -- Joseph Alessi (Yavapai). Defenders -- Cody Jones (Tyler), Jeffrey Panik (Cuyahoga), Raymond Raydil (State Fair), Garthfield Whyte (Meridian). Midfielders -- Ricky Charles (Bryant & Stratton), Levi Dobondi (Mercer County), Jose Villasenor (CC of Rhode Island), Damien Westfield (Young Harris). Forwards -- Alan Gordon (Yavapai), Alex Grecu (Mesa), Michael Ngonyani (Springfield). Second Team Goalkeeper -- Rafael Pasillas (DuPage). Defenders -- Jesse Kirkeeide (Bethany Lutheran), Dan Levy (Mercer County), Christian Neagu (Bryant & Stratton), Cecil Noyce (Meridian). Midfielders -- Daniel Bustos (Cloud County), Fernando Garcia (Richland), Brian Mansilla (Georgia Perimeter), Michael Rizzo (DuPage), Mondlane Sousa (Massasoit). Forwards ...
  • U.S. Abroad: Moore and O'Brien hit goals
    Making up for lost time, Joe-Max Moore, who had gone 18 months without scoring for Everton, struck for the second time in four days. The American had a consolation goal in Everton's 3-2 loss to Leeds Wednesday. John O'Brien also scored, hitting Ajax's third goal in a 5-1 win over Vitesse in the Dutch Eredivisie. The win moved the Amsterdam club back into first place ahead of Feyenoord.
  • Youth All-Americas
    NSCAA/ADIDAS Boys Under-17 Kevin Bailey (Dale City, Va.), Craig Capano (Hyde Park, N.Y.), Michael Chabala (Fresno, Calif.), Greg Dalby (Poway, Calif.), Matthew Hoff (Fenton, Mo.), Danny Karbasslyoon (Roanoke, Va.), Aaron King (Denver), Justin Mapp (Brandon, Miss.), John Mariscalco (Dayton, Ohio), Alex Matteson (Chesterfield, Mo.), Andrew Moor (Dallas), Darnell Nance (Stonghton, Mass.), Simon Omekanda (Rochester, Mich.), Luis Robles (Sierra Vista, Ariz.), Marco Rodriguez (Diamond Bar, Calif.), Mario Rodriguez (Diamond Bar, Calif.), Chefik Simo (Plano, Texas), Jordan Stone (Allen, Texas), Crawford Williams (Raleigh, N.C.). Boys Under-16 Arturo Alvarez (Houston), Bryan Amos (Plano, Texas), Chad Barrett (Beaverton, Ore.), Ryan Best (Williamstown, N.J.), Taylor ...
  • JC Women's All-Americas
    NSCAA/ADIDAS First Team Goalkeeper -- Glennis Donnelly (Meramec). Defenders -- Sarah Gibson (Long Beach), Lindsay Knapp (CC of Rhode Island), Jessica Vasiloff (Lewis & Clark), Arin Belden (Monroe), Darrah Graziano (Monroe). Midfielders -- Lindsey Kayal (Young Harris), Mari Rubert (CCBC-Catonsville). Forwards -- Tenille Bennet (Dixie State), Tracy Hess (DeAnza), Kim Jents (Long Beach). Second Team Goalkeeper -- Courtney Mercier (CC of Rhode Island). Defenders -- Shaylee Hogge (Dixie State), Toni Perry (Schoolcraft), Lindsey Pies (Anne Arundel). Midfielders -- Melissa Miller (Mesa), Kelly Nash (Ventura), Jenny Wallen (Johnson County). Forwards -- Emily Badyna (Young Harris), Sheconda Douglas (Anne Arundel), Jennifer Henry ...
  • High School Girls All-Americas
    NSCAA/ADIDAS Goalkeepers -- Sherry Slye (Bacon, Ohio), Marlsa Suarez (Immaculate Heart Acad., N.J.). Defenders -- Nicole DiNapoli (South Kingstown, R.I.), Lisa Jaffa (South Side, N.Y.), Stacy Leeper (Shawnee Mission East, Kan.), Summer Loving (Katy Taylor, Texas), Jennifer Michewicz (Owen J. Roberts, Pa.), Marie Pedersen (Peninsula, Calif.), Ashley Schilling (St. Francis DeSales, Ohio), Lauren Zealear (Nevada Union, Calif.). Midfielders -- Ali Andrzejewski (McDonogh, Md.), Brooke Bowman (Plano West, Texas), Emily Cobb (South Oldham, Ky.), Sarah Dwyer (Pingry, N.J.), Anne Felts (Rolla, Mo.), Kimmy Francis (Council Rock, Pa.), Allison Graham (Starr's Mill,Ga.), Kim Grodek (Barrington, Ill.), Kelly Hammond (Annapolis St. Mary's, Md.), ...
  • NCAA Division I Women's All-Americas
    NSCAA/ADIDAS First Team Goalkeeper -- Emily Oleksiuk (Penn State). Defenders -- Danielle Borgman (No. Carolina), Danielle Slaton (Santa Clara), Casey Zimny (Connecticut). Midfielders -- Joanna Lohman (Penn State), Mary-Frances Monroe (UCLA), Aly Wagner (Santa Clara). Forwards -- Katie Barnes (West Virginia), Christine Sinclair (Portland), Abby Wambach (Florida), Christie Welsh (Penn State). Second Team Goalkeeper -- Hope Solo (Washington). Defenders -- Monica Gonzalez (Notre Dame), Lauren Orlandos (Portland), Catherine Reddick (No. Carolina). Midfielders -- Alexa Borisjuk (Connecticut), Lori Lindsey (Virginia), Marcie Ward (Stanford). Forwards -- Katy Cross (Pennsylvania), Stephanie Rigamat (UCLA), Ann Thomas (Cincinnati), Kelly Wilson (Texas). Third Team Goalkeeper -- ...
  • NAIA Women's All-Americas
    NSCAA/ADIDAS First Team Goalkeepers -- Jeri Cook (Union, Ky.), Melissa Strother (Azusa Pacific). Defenders -- Sally Cole (Oklahoma City), Stacey Jo Fletcher (Lindsey Wilson), Jennifer Massei (Concordia), Jen Sousa (Azusa Pacific). Midfielders -- Andrea Alfiler (Azusa Pacific), Marijke Callebaut (Lindenwood), Mette Joergensen (Embry-Riddle), Nora Ohrnberg (Lindsey Wilson). Forwards -- Juliana Felipe (Union, Ky.), Chrissy Sanford (Azusa Pacific), Karin Sullivan (Westmont), Christy Womack (Okla. City). Second Team Goalkeepers -- Sarah Allen (Green Mountain), Lisa Spero (Huron). Defenders -- Adrienne Allen (Westmont), Kimberly Morris (Milligan), Abby Odom (Embry-Riddle), Alicia Wilson (William Carey). Midfielders -- Krista Bailey (St. Francis, Ind.), Miriam Galeas (Berry), ...
  • NCAA Division II Women's All-Americas
    NSCAA/ADIDAS First Team Goalkeeper -- Alison Skoglund (Merrimack). Defenders -- Julia Cuder (UC San Diego), Nicole Meyer (Regis), Annmarie Yutkins (Merrimack). Midfielders -- Patty Cronin (Merrimack), Megan Mendoza (UC San Diego), Tricia Ruark (No. Kentucky). Forwards -- Missy Gregg (Christian Brothers), Betsy Moore (No. Kentucky), Kate Murphy (Regis), Margaret Saurin (Christian Brothers). Second Team Goalkeeper -- Emily Huyck (Truman State). Defenders -- Maureen Ennis (Slippery Rock), Stacy Radford (Barton), Becky Richards (Ashland). Midfielders -- Naomi Clarke (Lock Haven), Tara Henderson (Tusculum), Liz Narten (Winona State), Angela Vordoes (Franklin Pierce). Forwards -- Erika Alfredson (UC San Diego), Thea Moen (USC-Spartanburg), Mandy ...
  • High School Boys All-Americas
    NSCAA/ADIDAS Goalkeepers -- Michael Conway (Wando, S.C.), Adam Edwards (Downingtown, Pa.), Mike Jelenic (Bay Village, Ohio), Eric Mickschl (Nicolet, Wis.), Chad Mongeon (Essex, Vt.), Daniel Mulcahy (Urbana, Md.), Zachary Riffett (Brenham, Texas), Michael Tortora (E.O. Smith, Conn.). Defenders -- Umut Angis (Clifton, N.J.), Jeffrey Grosser (Shawne, N.J.), Ryan Kerlew (Loomis Chaffee, Conn.), Phillip Long (Hunt, N.C.), John Mulhern (Smithtown, N.Y.). Midfielders -- Josh Bolton (Penfield, N.Y.), Ben Brackett (West Des Moines Valley, Iowa), Steven Brown (North Rockland, N.Y.), Daniel Butner (Salisbury, N.C.), Salvatore Caccavale (West Islip, N.Y.), Jordan Chirico (Livonia, N.Y.), Jeffrey Davis (Falmouth, Maine), Joe Ducci (Lincoln Way, Ill.), ...
  • Hamm takes FIFA Player of the Year award
    U.S. star Mia Hamm won the first FIFA Women's World of the Year award, edging Chinese star Sun Wen and fellow American Tiffeny Milbrett in voting by national team coaches from around the world. Hamm picked up 154 points in the 5-3-1 point system. Sun Wen had 79 points, and Milbrett picked up 47. All three played this past season in the WUSA. Ironically, only Milbrett, the WUSA MVP, had a good first year in the new pro league. Hamm and her Washington Freedom struggled; Sun, who played for runner-up Atlanta, rarely started. FIFA Women's World of the Year
  • TV: WUSA moves to PAX
    The Women's United Soccer Association will enter its second season with a new television partner, PAX TV. The WUSA's 2002 national television schedule will feature games live on Saturday afternoons from 4-6 pm ET for a total of 22 matches beginning April 2002 for PAX TV's 84 million homes. The 2003 season will showcase a similar schedule of Saturday afternoon action. "We're excited about our new agreement with PAX which provides our audience with a single destination day and time of the week," WUSA President and CEO Lynn Morgan said. "Since many of our fans are also players who compete ...
  • World Cup 2002: FIFA boosts per-game payments
    FIFA has approved a plan, boosting payments to the 2002 World Cup finalists by 51 percent over 1998 World Cup payments. For the first time, a sliding scale has been implemented, increasing per-game payments as teams advance in the tournament. Here's a breakdown of the payments: First round (per game): $916,800. Second round: $977,920. Quarterfinals: $1,100,160. Semifinals: $1,224,400. Third-place game: $1,375,200. Final: $1,528,00.
  • NCAA Division III Women's All-Americas
    NSCAA/ADIDAS First Team Goalkeeper -- Leah Cornwell (William Smith). Defenders -- Trisha Barbosa (Williams), Felicia Crump (William Smith), Carrie Webster (Lynchburg). Midfielders -- Michelle Jacobs (Wisconsin-Stevens Point), Cathy Poor (Amherst), Stacey Supanich (Albion). Forwards -- Amy Morris (Willamette), Annie Schenck (Emory), Katy Sturtz (Ohio Wesleyan), Sara Suchoski (Scranton). Second Team Goalkeeper -- Andrea Pawliczek (Emory). Defenders -- Melissa Cicio (Messiah), Carrie Gilbert (Wisconsin-Oshkosh), Karen Heaston (Willamette), Jen Seferiadis (Rochester). Midfielders -- Elizabeth Hermiller (Albion), Dina Jingoli (Elizabethtown), Tessie Thompson (St. Thomas). Forwards -- Dawn Iberer (Muhlenberg), Rebecca Mouw (Wheaton, Ill.), Stacy Starner (Williams). Third Team Goalkeeper -- Lisa Bauer (Macalester). ...
« Previous Entries Next Entries »